Par Turciju
Oficiālais nosaukums un dibināšanas datums:
Turcija (turku valodā: Türkiye), pilns oficiālais nosaukums Turcijas Republika (Türkiye Cumhuriyeti). Līdz 1922.gadam pazīstama kā Osmaņu impērija.
1923.gada tika proklamēta Turcijas Republika, un Mustafa Kemals, kas pieņēma vārdu Atatjurks (turku tēvs), kļuva par tās pirmo prezidentu.
Politiskā iekārta: republika
Lielākās pilsētas: Stambula, Ankāra ,Izmira, Adana, Bursa.
Galvaspilsēta: Ankāra
Iedzīvotāji: ~ 70 miljoni
Naudas vienība: Turcijas lira — TL (1 lira = 100 kurušas).
Valodas: Turcijā valsts valoda
ir turku valoda, bet apkalpojošajā
sfērā izplatītas krievu, angļu, vācu
valodas. Turki lielu vērību piešķir
etiķetei. Ar cieņu viņi izturas pret
cilvēkiem, kas ciena viņu tradīcijas
un zina kaut vai pāris vārdus turku
valodā.
Reliģija: dominējošā ir islāms. ~ 99% iedzīvotāji ir musulmaņi.
Klimats: Vidusjūras - subtropiskais, karstas vasaras (vidējā gaisa temperatūra sasniedz +23°С - 33°С) un siltas ziemas ( no +13°С līdz +15°С ).
Ģeogrāfiskais novietojums: Turcijas Republika atrodas Rietumāzijā un daļēji dienvidaustrumu Eiropā, dienvidos to apskalo Vidusjūra, rietumos – Egejas un marmora jūras, ziemeļos – Melnā jūra. Turcija robežojas ar Bulgāriju, Grieķiju, Sīriju, Irāku, Irānu, Armēniju, Gruziju un Azerbaidžānu.
10.novembris — Atatjurka nāves diena (1938 g.) šajā dienā, plkst. 9:05 no rīta visā valstī klusuma brīdis, gājēji uz brīdi apstājas (arī Jums to vajadzētu darīt), skan sirēnas un signalizē mašīnas.
Ramadāns, 10.janvāris – 8.februāris svētais mēnesis. Šajā laikā musulmaņi no rīta līdz vakara lūgšanai neēd un nedzer. Šajā laikā daļa restorānu ir slēgti līdz saulrietam, bet konservatīvākajās pilsētās par nepieklājīgu tiek uzskatīta (pat priekš ne musulmaņiem) ēšana, dzeršana un smēķēšana citu cilvēku priekšā līdz vakara lūgšanai.
Kurban-Bairam (upurēšanas svētki) – gada galvenie reliģiskie svētki, kas ilgst 4 dienas (bankas šajā laikā var būt slēgtas uz visu nedēļu, transports un viesnīcas ir pārpildītas).
…