Ūdens aprite dabā
Liela ūdens aprite - ūdens tvaiki, kas izveidojušies virs okeāna virsmas, kondensējas un nokrišņu veidā atkal nonāk okeānā un tiek sadalīti trīs galvenajos virzienos: viena daļa nonāk virszemes notecē; otrā daļa iesūcas zemē (pazemes notece), un trešā daļa iztvaiko atmosfērā.
Maza (okeāna) ūdens aprite - ūdens, kas iztvaikojas virs zemes vai okeāna virsmas, atmosfēras nokrišņu veidā nokrīt atpakaļ uz sauszemes.
Ūdens aprites nozīme
Pateicoties ūdens ciklam, tiek pārvadāts liels daudzums vielu, kas nepieciešams dzīvības uzturēšanai uz Zemes;
Ūdens cikls attīra okeānu ūdeņus;
Tas ietekmē un regulē planētas klimatu.
Interesanti fakti par ūdens apriti
Cilvēka ūdens izmantošana nemazina tā daudzumu dabā. Cilvēku izmantotie resursi piedalās apgrozībā un nonāk atpakaļ ūdenstilpēs un augsnē. Piesārņojums ir kaitīgs, jo ķīmiskās vielas un smagie metāli, ko mēs izmantojam ūdens “uzlādēšanai”, tiek pārvietoti caur atmosfēru, jūrām un okeāniem. Skābs lietus ir cilvēka nolaidības rezultāts. Bet dabā nav absolūti tīra (destilēta) ūdens. Tikai cilvēks to var padarīt tādu.
Ūdens cikls nav saistīts tikai ar kustību uz planētas virsmas. Pazemes straumes ir milzīgs šķidruma rezervuārs, kas pārvietojas un mijiedarbojas ar ārējo vidi. Ūdens cikls ir dabas parādība, mūsu eksistences garants. Cilvēka cieņa pret ūdens resursiem palīdzēs dabai saglabāt unikālo spēju dot un atbalstīt dzīvību uz planētas.
Cikla rezultātā ūdens tiek attīrīts, mainās tā sastāvs un izskats (sāļš kļūst svaigs, ledus pārvēršas šķidrumā, pilieni tiek zaudēti vai piepildīti ar mikroelementiem). Cirkulējošais ūdens satur noderīgus komponentus, bet mikrobi un vīrusi pārvietojas kopā ar mitrumu.
…