Depresija ir garīgās veselības traucējums, kas ietekmē cilvēka noskaņojumu, domāšanu un uzvedību, izraisot izteiktu skumjas, interešu zaudēšanas un enerģijas trūkuma sajūtu. Tā var būtiski ierobežot indivīda spēju funkcionēt ikdienā, saasinot grūtības koncentrēties, gulēt un baudīt dzīvi. Depresija nav vienkārši pagaidu noskaņojuma maiņa; tā ir nopietna stāvokļa, kas prasa profesionālu iejaukšanos un ārstēšanu. (Smith un De Torres 2014.)
Depresiju var izraistīt daudz un dažādi faktori. Piemēram:
Bioloģiskie faktori. Ģenētika ir viens no ietekmējošajiem faktoriem, kas var veicināt depresijas attīstīšanos. Piemēram, kādā pētījumā ir rakstīts, ka ja viens no dvīņiem cieš no depresijas pastāv ļoti augsta iespēja, ka ar to saskarsies arī otrs no dvīņiem. (Zavos et al., 2016).
Miega traucējumi. Nepietiekams miegs ir ārkārtīgi būtisks faktors, kas ir cieši saistīts ar depresiju. Bieži vien tiek novērota ātrā miega fāzes sākuma laika saīsināšanās un pamošanās agri no rīta vai naktīs. (Plante 2021.)
Psihosociālie faktori. Palielināts stress un dažādi dzīves notikumi, kā piemēram, tuvinieka zaudējums var attīstīt depresiju. (Heslin et al., 2016)
…