Piesārņojošo darbību iedalījums
Piesārņojošas darbības iedala A, B un C kategorijā, ņemot vērā piesārņojuma daudzumu un iedarbību vai risku, ko tas rada cilvēku veselībai un videi A, B, kategorijas darbības iekļauj piesārņojumu, kas nācis no enerģētikas iekārtām, metāla ražošanā un apstrādē izmantojamām, ķīmiskajā rūpniecībā izmantojamās, atkritumu saimniecībā un citās nozarēs tādās kā celulozes ražošanā, u.c. Šīm iekārtām ir nepieciešamas atļaujas piesārņojuma veikšanai. C kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai nav nepieciešama atļauja, bet pirms to uzsākšanas vai būtiskām
izmaiņām iesniedzams
iesniegums vides aizsardz,
institūcijām.
Ekonomiskās regulēšanas līdzekļi vides aizsardzībā, ir lietojot: administratīvās ietekmēšanas paņēmienus - likumdošanas normas (ES Direktīvas LR Likumus un MK noteikumus), šīs normas uzliek pienākumu samazināt piesārņojumu; kā arī uz tirgus ekonomikas principiem balstīta preču cenu ietekmēšana (subsīdijas, nodokļu atvieglojumi utt.)
uz brīvprātības principiem balstītas vienošanās ar ražotājiem un informācija par vides kaitējumiem (uzlabo ražotāja tēlu sabiedrības acīs, veicinot konkurences spējas).
Visbiežāk piesārņojumu un tā ietekmi saista ar vielu vai enerģijas plūsmu, kādēļ rodas kaitējums. Latvijas vides likumos noteiktas piesārņotās vietas ko juridiski iedala divās grupās:
1) augsne, zeme, dzīles, ūdens, dūņas.
2) ēkas ražotnes un citi objekti, kas satur piesārņojošas vielas, sauc par potenciāli piesārņotu vietu.…