Administratīvās tiesības ir viena no plašākajām tiesību nozarēm. Tās regulē sabiedriskās attiecības valsts pārvaldes sfērā, parasti vismaz viens no administratīvi tiesisko attiecību subjektiem ir izpildvaras institūcija (amatpersona vai organizācija). Otrs tiesisko attiecību subjekts ir indivīds vai organizācija, kurš šo tiesisko attiecību ietvaros nav uzskatāma par varas nesēju.
Kvalitatīvas, labi izstrādātas administratīvās tiesības un administratīvā procesa tiesības tiek uzskatītas par vienu no svarīgākajiem aizsardzības nosacījumiem privātpersonu un uzņēmējsabiedrību attiecībās ar publiskās pārvaldes iestādēm.
Administratīvā procesa tiesības – kārtība, kā izejot administratīvā procesa stadijas var panākt materiālo tiesību normu pilnīgu īstenošanu, tās ir tiesības, kas nosaka administratīvās lietas virzību. Administratīvā procesa tiesības kā zinātne ir teorētisko zināšanu kopums par administratīvo tiesību subjektiem, viņu kompetenci, darbības kārtību par administratīvās lietas izspriešanu un arī lēmumu uzrakstīšanas un kontroles kārtību.
2004. gada 1. februārī stājās spēkā Administratīvā procesa likums. Tas nomainīja iepriekšējo visai nepilnīgo regulējumu – Latvijas Republikas Ministru kabineta noteikumi Nr. 154 „Administratīvo aktu noteikumi” (Latvijas Vēstnesis, 1995.gada 4.jūlijs Nr. 100.) - attiecībā uz administratīvo procesu iestādē. Šāda normatīvā akta pieņemšanas nepieciešamību noteica vairāki faktori. Pirmkārt, juridiskā neatliekamība tiesiski noregulēt spēkā esošo normatīvo aktu nepilnības administratīvā procesa jomā, otrkārt, ekonomiskās prasības – padarīt uzņēmējam labvēlīgāku Latvijas Republikas publisko tiesību vidi, treškārt, īstenot politisko nepieciešamību veidot Latvijas Republiku atbilstoši tiesiskas un demokrātiskas valsts uzbūves pamatprincipiem.
Darba mērķis ir iepazīties ar administratīvā procesa principiem.…