Pēdējos gados ir strauji pieaudzis transporta vienību skaits Liepājā, kā arī palielinājusies transporta intensitāte, līdz ar to ir būtiski savlaicīgi prognozēt situāciju nākotnē un pareizi plānot pilsētas transporta infrastruktūru un pasākumus satiksmes drošības uzlabošanā.
Atmosfēras gaisa piesārņojums rodas gan no autotransporta, gan dzelzceļa, kā arī no kuģiem un lidmašīnām, un tas rada aptuveni 67% no kopējā gaisa piesārņojuma. Liepājā ir gan osta, gan lidosta, bet svarīgākais transporta veids, tāpat kā visā Latvijā, ir ceļu transports, kas izmanto 77 % kopējā transporta nozarē patērētā degvielas daudzuma.
1.1. Problēmas apraksts
Kaut gan autotransporta radītais piesārņojums netiek uzskaitīts, tas ietekmē augsnes un gaisa kvalitāti. Vismazāk kaitīgo savienojumu rodas no dabas gāzes, ko izmanto tikai 0,02 % automašīnu Latvijā. No iekšdedzes dzinēja gaisā nokļūst ogļūdeņraži, oglekļa oksīds, slāpekļa oksīdi, kvēpi; sadedzinot dīzeļdegvielu arī sēra dioksīds.
Transporta līdzekļi rada arī nozīmīgu cieto daļiņu piesārņojumu, tas ir putekļus, kas rodas riepu bremžu un ceļa seguma nodiluma rezultātā, kā arī sāls un smilšu maisījumu radītos putekļus.
Transports ir arī tas, kas bieži vien rada piesārņojumu putekļu veidā. To dara gan dzelzceļa transports, gan autotransports, un kaut vai Liepājas tramvajs, kuram, karstā vasaras dienā aiztraucoties, piemeram, pa Lielo ielu, aiz muguras paliek milzīgs putekļu mākonis. Un šajā mākonī nav tikai smiltis, bet arī smagie metāli un citas kaitīgas vielas.
Liepāja pēc sava atmosfēras gaisa piesārņojuma indeksa iekļaujas mēreni piesārņoto pilsētu kategorijā. Ja Liepājā vidējais piesārņojuma indekss ir apmēram 1, tad Rīgas centrā 1,31, un tas jau tuvojas veselībai nelabvēlīgam piesārņojumam (1,41 2,0). …