Referāts „Albēra Kamī „Mēris” - divas puses” ir par Franču rakstnieka Albēra Kamī darbu „Mēris”, kas uzrakstīts pēc kara un izdots 1947. gadā. Romānā galvenais tēls ir ārsts Bernārs Rjē.
Izlasot Albēra Kamī biogrāfijas faktus, uzzināju, ka viņš dzimis Alžīrijā 1913. gadā, ir Nobela prēmijas laureāts, tāpēc bija interese uzzināt, kādas domas, atziņas aprakstītas viņa darbos, kāds ir viņa rakstības stils. Vēl piesaistīja tas, ka viņš ir filozofisks rakstnieks, tāpēc noteikti svarīgi domāt līdzi izlasītajam, jo, ja kaut kas tiks palaists garām, vēlāk var nesaprast.
Romāns ir spilgts eksistenciālisma piemērs, kas pierādīsies tālāk - nākošajās nodaļās.
Darbam ir trīs daļas: ievads, galvenā daļa un nobeigums.
Darbs „Mēris” ir rakstīts eksistenciālisma virzienā, un to var tulkot divos dažādos veidos, tāpēc galvenajā daļā ir divas apakšnodaļas: „Romāns par notikumiem Ķīnā” un „Burts „r” - piederības simbols”.
Darba mērķis:
izzināt un izprast Albēra Kamī darba „Mēris” jēgu, tā nozīmi mūsdienās.
Uzdevumi:
izlasīt A. Kamī biogrāfijas faktus,
izlasīt darbu,
izprast tā veidu,
saprast rakstnieka izvirzīto absurda teoriju,
izdarīt secinājumus.
Lasot A. Kamī romānu „Mēris”, tas man asociējas ar netālajiem notikumiem, kas risinājās Ķīnā 2002. gadā, vēlāk arī daudzās citās pasaules valstīs. Tā ir epidēmija SARS, grāmatā tas ir mēris, ļoti bīstama, draudīga, akūta un neizārstējama slimība, kam raksturīga organisma vispārēja saindēšanās, kas biedēja ikvienu. Arī mūsdienu valstīs no nepazīstamās slimības gāja bojā tūkstošiem cilvēku.
Vēl kāda atšķirība, mēris risinājās kādā mazā pilsētiņā - Orānā.
Līdzīgi kā Ķīnā, arī grāmatā vērojama izvairīšanās un bailes no patiesības. Romāna sākumā, kad ārsts Bernārs Rjē ieraudzīja „ļoganā gaitā tuvojamies resnu žurku ar slapju galvu. Dzīvnieks apstājās, it kā mēģināja atgūt līdzsvaru, paskrēja uz ārsta pusi, vēlreiz apstājās, iespiegdamies apgriezās un beidzot nokrita, un no pavērtās mutes ar atkarenām lūpām sāka plūst asinis”, viņš tai nepievērsa nekādu uzmanību. Varbūt tas arī neko nenozīmē, taču, kad žurkas saslima masveidā, tas bija pierādījums un apliecinājums draudiem. …