Secinājumi
Viens no nākotnes alternatīvās enerģijas veidiem Latvijā ir saules kolektori – tehniskas iekārtas, kas absorbēto saules starojumu pārvērš siltumā, ko pēc tam karstā ūdens, telpu apkures, peldbaseinu apsildes vai citā veidā saņem patērētāji.
Ir veikti eksperimentāli pētījumi, kas pierādījuši, ka šādu kolektoru izmantošanai Latvijā ir perspektīvas, jo Saules radiācijas enerģiju Latvijā var izmantot līdz pat 1900 stundām gadā.
Visaktīvākais izmantošanas periods mūsu platuma grādos ir no maija līdz septembrim, iegūstot 700-740 kWh/m2, no oktobra līdz aprīlim – 200-240 kWh/m2, no novembra līdz februārim – 40-50 kWh/m2.
Saules kolektoru izmantošana ir izdevīga arī privātmājām, jo tie sedz aptuveni divas trešdaļas no ģimenes mājas karstā ūdens patēriņa, tādā veidā radot ievērojamu naudas ietaupījumu un neatsveramu ieguldījumu vides saglabāšanā.
Saules kolektorus uzsilda ūdeni un uzkrāj to liela tilpuma akumulācijas bākās. Izmantot akumulētu saules enerģiju apkurei un siltā ūdens iegūšanai var ievērojami ilgāk par gaismas dienas garumu. Labi uzprojektētā nelielā dzīvojamā mājā no aprīļa līdz oktobrim var iegūt karsto ūdeni un apkurināt māju tikai izmantojot saules enerģiju. Pārējā laikā var būt nepieciešamība pēc papildus enerģijas.
…