-
A.Maslovs
Savu priekšstatu par personības vajadzību struktūru viņš apraksta 1954. gadā izdotajā darbā "Motivācija un personība". Maslovs ir viens no tiem 20. gs. psiholoģijas klasiķiem, kurš līdz pat pēdējam brīdim nebija tulkots krieviski. 1997.gadā iznāca pirmais Maslova grāmatas tulkojums krieviski, tā arī ir pēdējā viņa grāmata. Tās nosaukums "Психология бытия" jeb "Esamības psiholoģija".
Runājot par cilvēka psiholoģisko būtību, Maslovs uzskata, ka pats galvenais cilvēkā ir viņa svarīgākās vajadzības, pēc kā cilvēks tiecas. Temperaments un raksturs ir tikai forma, stils. Svarīgi ir tas, uz ko cilvēks ir virzīts, uz ko viņš dzīvē tiecas, ko viņš uzskata par svarīgāko.
Maslova modelis, neskatoties uz to, ka ir pagājuši daudzi gadu desmiti, kopš tas radīts, ir viens no populārākajiem psiholoģijā, tāpēc, ka tas ir ļoti praktisks. Jūs varat atvērt jebkuru grāmatu, un, ja tur būs kaut viena lappuse veltīta psiholoģijai, tad jūs tur ieraudzīsiet šo A. Maslova modeli, kurš tiek izmantots ļoti plaši.
Maslovs par personības vajadzībām, to struktūru runā kā par vajadzību hierarhiju. Vajadzības ir sakārtotas piecos līmeņos. Parasti modeli ataino vai nu piramīdas, vai trapeces veidā, kas sastāv no pieciem līmeņiem. Pirmais līmenis - fizioloģiskās vajadzības; otrais līmenis - vajadzība pēc drošības; trešais līmenis - vajadzība pēc piederības un mīlestības; ceturtais līmenis - vajadzība pēc pašcieņas; piektais līmenis - vajadzība pēc pašīstenošanās. Vajadzība ir iekšēja nepieciešamība, kuru iespējams nodrošināt jeb apmierināt tikai mijiedarbībā ar apkārtējo fizisko vai sociālo vidi. Tā ir iekšēja prasība, ka mums kaut kas ir jāsaņem no apkārtējās vides. Pirmo līmeni - fizioloģiskās vajadzības - Maslovs dēvē arī par pamatvajadzībām. Fizioloģiskās vajadzības ir pirmām kārtām vajadzības, kuras cilvēkam jāapmierina, lai viņš varētu izdzīvot kā fizisks organisms. Tās ir organisma vajadzības. Ja fizioloģiskās vajadzības netiek apmierinātas, tad cilvēka dzīve ir lielā mērā traucēta vai ari cilvēkam ir jāiet bojā, viņš nespēj izdzīvot. Vajadzība pēc uztura - cilvēkam ir jāēd, vajadzība pēc atpūtas, miega- jūs labi zināt, ka cilvēks var ilgāk iztikt bez uztura nekā bez miega. Atsevišķi gadījumi aprakstīti literatūrā, kad cilvēki neguļ gadiem ilgi - patiesībā šie cilvēki guļ, tikai viņi guļ ar atvērtām acīm. Vajadzība pēc aizsardzības no nelabvēlīgiem klimata apstākļiem, aukstuma, karstuma, mitruma, tātad vajadzība pēc mājām. Pie šī paša līmeņa Maslovs pieskaita arī seksuālo vajadzību, dzimumtieksmi, tā ir nepieciešama cilvēku dzimuma saglabāšanai.…
Par humānistiskās psiholoģijas pamatlicēju ir uzskatāms amerikāņu psihologs Ābrahams Maslovs (1908-1970). A. Maslova bērnība un pusaudža gadi nebija īpaši veiksmīgi un laimīgi. Viņa tēvs bija ebreju emigrants no Krievijas. Maslovs piedzima Ņujorkā. Viņa ģimene bija ļoti trūcīga. Jau bērnībā viņš saskārās gan ar trūkumu, gan ar antisemītismu. A. Maslovs sāk kā biheiviorists, viņš strādāja un mācījās kopā ar tā laika ievērojamākajiem biheivioristu pārstāvjiem. Tikai pakāpeniski viņš nonāk pie atziņas, ka nevar izprast cilvēku, tikai objektīvi reģistrējot viņa uzvedību ar dabaszinātņu metodēm, tas ir nepietiekami. Pēc Otrā pasaules kara viņš izstrādā savu pieeju, proti, humānistisko psiholoģiju.
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Abrahama Maslova motivēšanas teorija
Реферат для средней школы8
-
Motivēšanas teorijas, to salīdzinājums
Реферат для средней школы9
-
Personības attīstība. Socializācijas process
Реферат для средней школы11
-
Kopīgais un atšķirīgais jēdzienos "raksturs" un "personība"
Реферат для средней школы25
-
Personības attīstības teorijas
Реферат для средней школы5
Оцененный!