Andrejs Upītis (1877.g. – 1970.g.)
Dzīvojis rentes mājās Skrīveru “Kalniņos”, kur guvis pirmos un spilgtākos bērnības iespaidus. Skolas gaitas sācis 1888.g. Viņam mācības labi padodevušās, tikai viņam nav patikušas tā laika mācīšanas metodes, kur ļoti raksturīga bija dažāda veida iekalšana un pārkrievošana. Jau skolas gados viņš kļūst par skolotāju – 1896.g. iegūstot skolot
Andreja Upīša daiļrades sākums tiek uzskatīts 1897.gads, kad Ādolfa Alunāna “Zobgaļa” kalendārā tiek publicēti viņa satīriskie dzejoļi. Pēc 1934.gada pievēršas vēsturiskām tēmām. Viņš ir rakstījis par Literatūru, par cilvēku dzīvi, reālu, tādu kāda tā patiesībā bijusi.
Svarīgākie darbi ir 1951.gada romāns “Plaisa Mākoņos” un Aleksandra Tolstoja romāna triloģijas “Sāpju Ceļi” tulkojums.
Savas dzīves laikā viņš ir ceļojis pa daudzām vietām. Viņa bērnība sākusies Skrīveros, vēlāk dzīvojis Rīgā, tad Pirmā Pasaules kara laikā Baku, Igaunilā, bet Lielā Tēvijas kara laikā viņš ‘dzīvojis Kstiņinā – Maskavas apgabalā, līdz begu beigās atkal atgriezies atpakaļ Rīgā.
“Kailā dzīvība”
Adrians – septiņpadsmit gadus vecs jauneklis, strādājis ķimiskā fabrikā. Dzīves vēl nepazīdams, paužot savus uzskatus, par valstī notiekošo, ticis pieķerts un ieslodzīts cietumā. Kā jau kara gados tas notika - visi šādi pašdomājoši cilvēki tika sagūstīti, ieslodzīti, mocīti un beigu beigās nogalināti. Tādu pašu likteni sagaidīja arī Adrianu. Tomēr viņš neļāvās sevi nogalināt pie cietuma mūra sienas aiz veļas mazgātuvēm, viņš cīnījās par savu kailo dzīvību līdz pēdējai saprāta robežai.
Vajāta, apgānīta, nomocīta kailā dzīvība neizturami smeldza visos viņa nervos, katrā miesas cīpsliņā.
Viņa kailā dzīvība tiem bija vajadzīga tikai kā daļa, kā maza daļiņa no tās lielās, degošās naida pilnās četru tūkstošu dzīvības pilnās ostmalā. Pie sienas viņi to gribēja redzēt un izbaudīt neizsakāmu tīksmi par to, ka nīkst un dziest tā lielā, bezgala naidīgā, draudūgā, bīstamā...
Nē!
Adrians stāvēja, dūres tā sažņaudzis, ka nagi iekoda delnās. Galva bija atmesta, acis ciet, zobi žņirkstēja kā smiltis grauzdami. Viņš neļaus tiem to prieku!
…