Cilvēks parasti uztver gaismu tīri automātiski nedomājot par to, ka tikai pateicoties gaismai priekšmeti iemanto krāsu, formu, faktūru. Bet dizainers, zinot kā efektīvāk var izmantot gaismu, var ietekmēt interjēra labvēlīgu uztveri.
Plānojot interjera apgaismojumu, dizaineram jādomā par sekojošiem uzdevumiem:
1.Efekts, t.i. gaismas vizuālā ietekme uz interjeru.
2.Funkcija, tas nozīmē, ka visiem priekšmetiem ir jābūt labi redzamiem.
3.Apgaismojuma tehniskie dati.
Problēma šeit ir saistīta ar to, ka interjēra dizaina projektā apgaismojuma plāns ir gala posms, bet celtniecības darbos-apgaismojuma plāns ir sākuma posms
Kaut gan, izlemjot telpas plānojumu un mēbeļu izvietojumu, jūs jau varat dot arī apgaismojuma infrastruktūru , bet par gaismas efektiem var sākt tikai domāt pēc krāsas un dekora izvēles.
Vispārējā fona apgaismojums- tā ir vienmērīga plakanā gaisma, kura gandrīz neveido ēnu. Fona pagaismojums jāizvēlas atkarībā no telpas platības. Šis apgaismojums neparedz nekādus efektus un tam vairāk ir tehnisks uzdevums nekā māksliniecisks.
Apgaismojuma krāsas izvēle ir atkarīga no telpas krāsu gammas un tās funkcijām.
Ziemas un vasaras gammas interjeram ir jābūt apgaismotie ar “aukstu” gaismu. Rudens un pavasara- ar “siltu” gaismu. Cilvēku gaismas, un tāpat kā krāsas uztvere pilnībā asociējās ar dabas parādībām. Veidojot apgaismojuma projektu, vienmēr ir jārēķinās ar telpas dabīgo apgaismojuma pakāpi.
1.Telpas izvietojums attiecībā pret debess pusēm- ziemeļiem, dienvidiem, austrumiem, rietumiem.
2.Logu izmērs.
Ideālā variantā nepieciešams pietuvināt fona apgaismojumu dabīgam
Ir jau zināms, ka ļoti gaišā dienvidu pusē izvietotā istabā nav nepieciešams izmantot tumšo krāsu gammu, bet vēlams izmantot gaišos toņus. Piemēram, ja interjers veidots pavasara vai ziemas gammā, tad tam nepieciešams izmantot spilgtu intensīvu gaismu. Ja tumšā telpa ar dziļu rudens gammu, attiecīgi arī mākslīgajam apgaismojumam ir jābūt ne pārāk spilgtam. Savādāk visas krāsas izskatās izbalējušas. Ir krāsas, kuras ir pieskaitāmas pie siltām vai aukstām. Šajā gadījumā vēlamo efektu var panākt ar apgaismojuma palīdzību, pielietojot likumu, ka aukstā gaismas krāsa iegūst aukstu nokrāsu, bet siltā-siltu.…