Vide - ir visi nosacījumi un faktori - gan dzīvie, gan nedzīvie, kas ietekmē organismu vai pat kādu veselu organismu sistēmu visā tā dzīves vai pastāvēšanas laikā. Jēdzienu “vide” var attiecināt gan uz visu apkārtni kopumā, gan - uz kādu specifisku tās aspektu. Šī jēdziena saturu veido:
dabas vide;
cilvēka pārveidotā vide,
sociālā vide;
cilvēka iekšējā vide.
Dabas vide – dabas faktoru kopums, kas tieši vai netieši ietekmē cilvēku dzīvi un saimniecisko darbību. Cilvēka dzīve un labklājība jau no pašiem pirmsākumiem līdz pat mūsu dienām ir tieši vai pastarpināti atkarīga no dabas resursu izmantošanas. Dabā nepastāv ”cilvēks un vide”, bet cilvēks pats ir vide!
Cilvēka pārveidotā vide - vide, kas sastāv no cilvēka radītiem tehniskiem elementiem un dabas elementiem cilvēku vajadzību nodrošināšanai.
Sociālā vide - attiecības starp cilvēkiem un viņu radītajām materiālajām un garīgajām vērtībām, kā arī cilvēku savstarpējās attiecības.
Cilvēka iekšējā vide - cilvēka mentālās, emocionālās, personiskās, garīgās, fiziskās vērtības un veselības stāvoklis.
1.2. Emocijas, to veidi
Cilvēka dzīve nav iedomājama bez emocijām un jūtām. Mēs nevaram iztikt bez priekiem, ciešanām, dusmām, bez mīlestības un naida. Ir noskaidrots, ka cilvēkam ir pastāvīga vajadzība pēc pārdzīvojumiem un emocionālas piesātinātības. Svarīgs ir arī nosacījums: lai būtu emocionāla piesātinātība, nepieciešami netikai pozitīvie pārdzīvojumi, bet arī negatīvie – ciešanas, neapmierinātība. Cilvēkā nepārtraukti mijās pozitīvās emocijas ar negatīvajām.…