Ālante
Humulus lupulus
Ālante arī stiepate, staģe, sūriči, inula - ilggadīgs lakstaugs, aug dārzos, strautmalās un krūmājos, zied spilgti dzelteniem ziediem jūlijā un augustā. Jaunās lapas lieto salātos.
Ārstniecībā noder zemesstumbrs un sakne atkraukāšanas un mīzaldzinējs līdzeklis. Sakne ievācama vislabāk otrā gada rudenī vai trešā gada pavasarī pēc auga iesēšanas. Vecākiem augiem saknes paliek tievākas un mazsulīgākas.
Jo vērtīga ir sakne, kuras novārījums (apm. 20 g uz litru ūdens) lieto pret plaušu kaitēm, mazasinību un klepu. Tas arī tīra nieres un pūsli un stiprina sirdsdarbību.
Svaigas saknes sula ar cukuru vai medu atdala gļotas un tīra pūsli.
Tinktūra stiprina gremošanu, atņem kuņģa graizes un palīdz pret skābuma kaiti.
Svaigas saknes berzums noņem tūsku un pampumus.
Novārījums noder brūču un izsitumu apmazgāšanai.
Dzeltenais āboliņš
Melilotus officinalis
Arī dzeltenais ceļāboliņš, dzeltenais Māras ābols, dzeltenais zirgu amols, Sibīrijas āboliņš, dzeltenais vanaga zirnis - divgadīgs zāļu augs, aug gar ceļu un grāvju malām, zied dzelteniem ziediem no vidusvasaras līdz rudenim.
Ziedēšanas sākumā plūktus augus lieto tējā pret elpošanas orgānu kaitēm. Tā arī labs līdzeklis pūšļa un nieru tīrīšanai, pret drudzi, vēdergraizēm un ūdens kaiti. Visiespaidīgāk tas iedarbojas sautēs, bet it īpaši plāksteros pie augoņiem un locekļu un dziedzeru pampumiem.…