Pētāmās tēmas aktualitāte: Augsts asinsspiediens atzīts par vadošo nāves cēloni pasaulē – tas ir iemesls 12,8% (7,5 miljoniem) nāves gadījumu (Pasaules Veselības organizācija, 2010).
Darba pamatojums: Jauniešus parasti uzskata par iedzīvotāju veselāko kategoriju, taču jauniešu veselībai jāpievērš liela uzmanība, jo no tās ir atkarīga sabiedrības nākotne. Augsts asinsspiediens pasaulē sastopams no 6,6% – 8,5% jauniešu. [18,19] Pilotpētījumā „Latvijas bērnu un pusaudžu mērķtiecīga profilaktiskā apskate” augsts asinsspiediens pirmreizējos mērījumos ir 4,8% bērnu un pusaudžu (Latvijas Universitātes Kardioloģijas Zinātniskais institūts, 2008), taču sīkāki pētījumi šajā jomā Latvijā nav veikti.
Darba hipotēze: Studentu dzīvesveids palielina augsta asinsspiediena un kardiovaskulāro slimību risku.
Mērķis: Noteikt augsta asinsspiediena sastopamību un asinsspiedienu ietekmējošos faktorus studentiem.
Veicamie uzdevumi:
1. Veidot literatūras apskatu par:
a) asinsspiediena netiešo mērīšanas metodi, asinsspiedienu ietekmējošiem faktoriem un augsta asinsspiediena patoģenēzi;
b) augsta asinsspiediena sastopamību jauniešiem.
2. Nejauši izvēlētiem 110 studentiem standartizētos apstākļos:
a) veikt asinsspiediena mērījumus, noteikt sirdsdarbības frekvenci un vidukļa apkārtmēru;
b) uzdot jautājumus pēc Dr. K. Kurmja Kupica izveidotās anketas par augstu asinsspiedienu veicinošiem un kardiovaskulāro slimību risku palielinošiem faktoriem.
3. Apkopot iegūtos datus, veidot elektronisku datu bāzi un veikt datu statistisko analīzi ar programmām MS Excel un Statistica 10.
4. Noskaidrot arteriālās hipertensijas sastopamību studentiem un ieteikt iespējamos asinsspiedienu paaugstinošos faktorus.…