Secinājumi un priekšlikumi
Secinājumi:
1. Ārvalstu tiešās investīcijas ir investīcijas citā valstī esošā objektā, iegūstot tajā kontroles tiesības, ar mērķi gūt peļņu ilgtermiņā, teorijas skatījumā ārvalstu tiešām investīcijām ir pozitīva ietekme uz iekšzemes kopproduktu, šīs investīcijas veicina ekonomisko izaugsmi.
2. Ārvalstu tiešo investīciju jomā pastāv valsts politikas pamatnostādnes - „Latvijas preču un pakalpojumu eksporta veicināšanas un ārvalstu investīciju piesaistes pamatnostādnes 2013.-2019.gadam”. Tās pamatojas uz Nacionālā attīstības plāna, kā arī Nacionālajām industriālās politikas pamatnostādnēm. Šis dokuments paredz daudzus pasākumus, tostarp ĀTI piesaistes šķēršļu novēršanu, ĀTI piesaistes procesa pilnveidošanu (POLARIS mehānisms, pašvaldību iesaistīšana), LIAA aktivitātes investīciju piesaistē un mārketinga aktivitātes.
3. Statistikas dati liecina, ka darījumu apjoms ar ārvalstu tiešajām investīcijām Latvijā kopš 2011. gada ir mazinājies, bet 2017. gadā konstatēta izaugsme, taču tikai līdz 2015. gada līmenim. ĀTI atlikums 2017. gadā bijis 14370 milj. EUR. Pēdējā laikā situāciju lielā mērā ietekmēja Swedbank kapitāla samazināšanās, neprognozējams nodokļu politikas rezultāts, ABLV likvidācijas lēmums, skandāls ar Latvijas bankas prezidentu, vēsas attiecības ar Krieviju sankciju dēļ u.c.
4. 2017. gadā piecu lielāko investīciju saņēmēju nozaru vidū bija finanšu un apdrošināšanas sektors (24%), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība (14%), operācijas ar nekustamo īpašumu (13%), apstrādes rūpniecība (12%), kā arī neklasificēta darbība (8%), savukārt vismazākās investīcijas bija izglītības (0%), veselības un sociālās aprūpes (0%), kā arī citu pakalpojumu jomā (0%). Visvairāk investīcijas ieplūda no Zviedrijas, Krievijas, Igaunijas, Kipras.
…