Šī darba mērķis ir veikt a/s ‘’Hansabanka’’ finansu datu apkopošanu un analīzi uzņēmuma operatīvai un veiksmīgai darbībai tirgus ekonomikas apstākļos. Kā salīdzināmā finansu iestāde tiks ņemta a/s ‘’Unibanka’’, jo to darbības principi, tirgus segmentācijas ar ‘’Hansabanka’’ ir līdzīga.
Jebkuras saimnieciskās darbības rezultāti atspoguļojas finansu rādītājos.
Svarīgākie informācijas avoti finansiālā stāvokļa analīzei un rādītāju aprēķināšanai ir bilance, peļņas un zaudējumu pārskats. Tālāk darbā tiks parādīta uzņēmuma bilance un peļņas un zaudējumu pārskats, pēc kuriem tad var analizēt konkrēto uzņēmumu noteiktā laika periodā. Par laika periodu kalpos no 2001.- 2003.gadam, ar nelieliem izņēmumiem citu rādītāju aprēķinos.
Bilance konstatē un parāda aktīvu un pasīvu kopsavilkumu noteiktā datumā. Bilance ir finansiālā stāvokļa pārskats šajā datumā.
Peļņas un zaudējuma pārskats konstatē un parāda ienākumu un izdevumu kopsavilkumu tajā laika posmā, kurš beidzas bilances datumā.
Novērtējot uzņēmuma finansiālo stāvokli pēc atskaites dokumentiem, jāņem vērā:
ne atsevišķu koeficientu nozīmi, bet arī kā pozīcijas ietekmē kopējo rezultātu
koeficientu nozīmi ne tikai tekošajā periodā, bet arī vairākos iepriekšējos periodos, tas ir, tie jāskata dinamikā, jāredz izmaiņas, tendences
Uzņēmu finansiālo stāvokli raksturo vairāki rādītāji :
Līdzekļu piesaistīšanas rādītāji
Bankas bilances produktivitāte
Pašu kapitāls un kapitāla pietiekamība
Rentabilitātes rādītāji
Likviditātes rādītāji
Līdzekļu piesaistīšanas rādītāji raksturo uzņēmuma finansiālo avotu struktūru, uzņēmuma finansiālo atkarību no līdzekļu piesaistīšanas.
Rentabilitātes rādītāji liecina par uzņēmuma darba vispārēju efektivitāti, par vadības un atsevišķu dienestu sekmīgu darbu. Rentabilitāte atspoguļo uzņēmuma panākumus peļņas gūšanā.
Likviditātes rādītāji ļauj novērtēt uzņēmuma spējas atmaksāt savas īstermiņa saistības, kā arī maksātspēju norēķinoties ar saviem saimnieciskajiem partneriem…