-
Aspazija "Vaidelote"
Arī daži senvārdi – ticībs, ierašas, kublas. Tekstā ir arī daudz tēlainās izteiksmes līdzekļu: frazeoloģismi, metaforas, epiteti, piemēram, sarkans deguns, zemes bērni, personifikācijas, piemēram, drebēja kā apšu lapa, arī salīdzinājumi, piemēram, lai tā beigtu ziedēdama kā balta villainīte. Šie nav vienīgie tēlainās izteiksmes līdzekļi. Aspazija cenšas teikumus veidot vienkāršus, taču paplašinātus, brīžos arī saliktus jauktus. Salīdzinot ar Blaumani, viņa teikumus pabeidz un neaprauj. Tiek lietoti arī izsauksmes vārdi: Ai!, Rau!, Ak!, Še! Par Aspaziju klīst runas, ka viņa esot bijusi straujas dabas, turpretī ir arī cilvēki, kuri domā, ka viņa bijusi mierīga un strīdos negribīgi iesaistījusies. Man liekas, ka šādu lugu, kur divas meitenes iemīlas vienā vīrietī ir ņemts no viņas piedzīvotā, varbūt tā arī nav, taču, šo lugu lasot, man tas lika tā domāt. Lugas ritms ir nenoteikts, rada negatīvu gaisotni, jo par galveno konfliktu neaizmirst neviens personāžs un katrs šo gaisotni vēl pasliktina ar savām domām, jūtām. Valoda palīdz atklāt varoņu
attiecības vienam pret otru un pašiem pret sevi.
7. Mūsdienās starp draudzenēm arī ir aktuāli konflikti mīlestības dēļ. Bieži vien esmu dzirdējusi, ka divas draudzenes, bijušas nešķiramas un, ja kādai parādās puisis ir ļoti viegli pazaudēt draudzeni un kļūt par viņas ienaidnieci. Iemesli ir skaudība, greizsirdība, taču ne vienmēr tā notiek, ir arī laimīgi gadījumi, kad draudzene tikai priecājas un palīdz. Ne vienmēr pašam tuvākajam var stāstīt visu un pat reizēm liekas, ka ir lietas, ko nekādā gadījumā nekad nevienam nevar stāstīt, kā tikai par to runāt ar sevi pašu vai rotaļu lāci, kādu mājdzīvnieku.
…
1. Aspazijas lugas „Vaidelote” tēma pamatā ir mīlestība kā augstākā spēka varenība., konkrētāk divas sievietes, Mirdza un Asja, mīl vienu un to paši vīrieti, kunigaiksti Laimoni. Atklājas vilšanās tuvākajā cilvēkā, egoisms, strīdi, meli, bailes, atriebības un mīlestības kāre vienam pret otru. Šajā lugā atklājas un liela uzmanība tiek pievērsta šo triju varoņu savstarpējām attiecībām, draudzeņu attiecību krasai mainīšanai, brīdī, kad abas uzzina, ka ir iemīlējušās Laimonī. 2. Konflikti, lielāki vai mazāki, ir daļa mūsu dzīves. Neviens no tiem nekad pilnība nav spējis no tiem izvairīties, jo cik cilvēku, tik viedokļu un zināms, ka konflikti rodas no interešu nesaderības, viedokļu dažādības. Bet konfliktā var nonākt arī pašam ar sevi- tas ir,kad iekšēji valda nemiers, kas plosās indivīda iekšienē. Iekšējais konflikts traucē ikdienas dzīvi un dažreiz laupa spēju brīvi rīkoties. Savstarpējais konflikts pastāv starp vairākiem indivīdiem. Arī lugā “ Vaidelote” ir vērojami konflikti- gan iekšēji pašam ar sevi, kā piemēram, Laimonam, un savstarpējie konflikti Mirdzas un Asjas starpā. Konflikts pāraug lielā naidā un savas dvēseles sabrukumā.
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Aspazija
Реферат для средней школы6
-
Aspazija
Реферат для средней школы5
-
Aspazijas dzejas motīvi
Реферат для средней школы2
-
Raiņa biogrāfija
Реферат для средней школы16
-
Sapnis literatūrā
Реферат для средней школы28