Būtība un pazīmes
atbrīvošanai no kriminālatbildības.
Latvijas Krimināllikuma 58.pantā ir noteikts , kas ir atbrīvošana no kriminālatbildības , un ar to tiek noteikti 4 gadījumi pēc kuriem ir paredzēta iespējamība tikt atbrīvotam no kriminālatbildības .
KL 58.panta 1.daļā norādīts , no kriminālatbildības var atbrīvot personu , ja ar tās izdarīto noziedzīgo nodarījumu nav radīts tāds kaitējums , lai vajadzētu piespriest kriminālsodu .* Šajā gadījumā par iespējamību nesaukt pie kriminālatbildības tiek ņemts nodarītā kaitējuma apjoms . Svarīgi ievērot , ka kaitējums var būt materiāls , fizisks un morāls . Tiek vērtēta nodarītā kaitējuma pakāpe . Acīmredzot šajā gadījumā piemērojot likuma normu tiek ņemta vērā galvenokārt nodarītā noziedzīgā nodarījuma ekonomiskā puse , jo krimināllietas izmeklēšana , ekspertīzes , iztiesāšana ir ar diezgan dārgām izmaksām un nebūtu ekonomiski pamatoti tērēt valsts naudu lielā apjomā ja , piemēram , kāds bezdarbnieks tirgū vai veikalā ir nozadzis pārtikas produktus par diviem , trim latiem .
KL 58.panta 2.daļā norādīts , no kriminālatbildības par izdarīto noziedzīgo nodarījumu var atbrīvot personu , ja ir izlīgums ar cietušo vai viņa likumisko pārstāvi .** Tas ir jaunievedums Latvijas Krimināllikumā. Līdz šim , tas ir , Latvijas Kriminālkodeksā tāda pamatojuma krimināllietas izbeigšanai un vainīgās personas nesaukšanai pie kriminālatbildības nebija . No personīgās prakses , es zinu , ka bieži līdz šim notika tā , ka cietušajam vainīgā puse atlīdzina nodarīto kaitējumu un pats cietušais vairs nevēlas notikušo noziedzīgo nodarījumu virzīt līdz tiesai .
…