Ievads 3
1. Ķermeņu elektrizācija 4
2. Zemes atmosfēras elektriskais lādiņš 5
2.1 Elektriskā lādiņa veidošanās mākoņos 5
2.2 Atmosfēras lādiņu izlāde 6
3. Zibens – viens no atmosfēras izlādes veidiem. 8
3.1 Zibens veidi 8
4. Zibens izlādes sekas 10
4.1 Aizsardzība pret zibens izlādēm 10
5. Van de Grāfa ģenerators 12
Secinājumi 14
Izmantotie avoti 15
Dažādas dabas katastrofas kā plūdi, vētra, zibens un citas, visos laikos ir piesaistījušas cilvēku uzmanību. Senatnē visus šos dabas procesus uzlūkoja, kā pārdabisku būtņu radītas lietas, bet mūsdienās tiem tiek meklēti zinātniski skaidrojumi.
Lūkojoties vēsturē, pirmie izpratnes procesi par to, kas ir elektrizācija datējami pirms aptuveni 20 gs. , kad grieķu filozofs Taless esot novērojis saberzēta dzintara spēju pievilkt vieglus priekšmetus. Sistemātiskāki šo spēku novērojumi tika aizsākti renesanses laikā. Pirmās neapšaubāmās likumsakarības tika fiksētas 18 gs., kad Bendžamins Franklins, uzķerdams ar gaisa pūķi zibeni novadīja to zemē. Tika atklāti divu veidu elektriskie lādiņi – pozitīvie un negatīvie, kā arī tika pierādīts, ka vienādi lādiņi atgrūžas un pretēji pievelkas.
Ja divu ķermeņu mijiedarbībā, iegūst vienas zīmes lādiņus, otrs zaudē tik pat pretējas zīmes lādiņu. Elektrisko lādiņu nezūdamības likumu pierādīja Maikls Faradejs 19 gs. pirmajā pusē. Elektrisko lādiņu “galējais” atklājums bija 19 gs. beigās, kad tika atklāts elektrons.
Darba mērķis: izpētīt atmosfēras elektrizācijas radītos procesus un iespējami atrast likumsakarības to rašanās cēloņiem.