Instrumentārijs
Pētījuma metode ir pašizveidotā aptauja, kas sastāv no divām daļām (skat. pielikumu Nr.1). Metode tika veidota atkarīgā mainīga, kas ir atribūcijas skaidrojumi, un pastarpināta mainīga, kas ir attieksme, mērīšanai. Ar pētījuma neatkarīgo mainīgo – perspektīvu, tiek manipulēts otrajā metodes daļā.
Pirmajā metodes daļā tiek kvantitatīvi tiek mērīts pastarpinātais mainīgais, respektīvi, tiek noskaidrota respondentu attieksme pret homoseksualitāti. Tas tiek darīts ar Likerta skalas palīdzību, kur respondentiem tiek lūgts novērtēt piedāvātos apgalvojumus 5 pakāpju skalā, kur:
atbilde „-2” nozīmē pilnībā nepiekrītu dotajam apgalvojumam;
atbilde „-1” – nepiekrītu dotajam apgalvojumam;
atbilde „0” – neitrāla attieksme pret doto apgalvojumu;
atbilde „+1” – piekrītu dotajam apgalvojumam;
atbilde „+2” – pilnībā piekrītu dotajam apgalvojumam.
Novērtēšanai tiek piedāvāti 10 apgalvojumi, kuru pamatā ir „Homoseksualitātes attieksmju skalas” (Homosexuality Attitude Scale) apgalvojumi (Kite & Deaux, 1986). Šī aptauja ir paredzēta cilvēku stereotipu un raižu par homoseksuāļiem atklāšanai.
Oriģinālai Homoseksualitātes attieksmju skalai ir augstie psihometriskie rādītāji, iekšējās saskaņotības rādītājs Kronbaha alfa a>0.92, retesta ticamības koeficients r=0.71. Pašizveidotās attieksmes pret homoseksualitāti aptaujas aprēķinātā Kronbaha alfa a=0.82.
No oriģinālās aptaujas paņemtie apgalvojumi tika tulkoti no angļu valodas ar divu ekspertu piedalīšanos. Pozitīvās un negatīvās attieksmes apgalvojumi tika piedāvāti pamīšus, lai mazinātu respondenta ievirzi atbildēt izteikti pozitīvi vai negatīvi.…