Audžuģimeņu koncepcijas mērķis ir rādīt priekšnoteikumus audžuģimeņu kustības attīstībai Latvijā, tādējādi sekmējot ārpus ģimenes aprūpes iestādēs esošo bērnu skaita samazināšanos.
Koncepcija paredz audžugimeņu atbalsta organizatorisko formu pilnveidošanu, informatīvā, metodiskā atbalsta palielināšanu, audžuģimeņu atlīdzības paaustrināšanu, ķa arī audžuģimeņu un aizbildņu finansēšanas kārtības vienveidības nodrošināšanu.
Lai praktiski pārbaudītu līdzšinējo pētījumu rezultātus par ģimenēm un audžugimenēm nepieciešamo atbalstu, kā arī nodrošinātu koncepcijas ietvaros īstenojamo pasākumu kvalitāti un atbilstību reālajām vajadzībām. Īpašu uzdevumu ministra bērnu un ģimenes lietās sekretariāts uzsācis pilotprojekta īstenošana Liepājā ar mērķi modelēt audžuģimeņu kustības attīstīšanas iespējas. Pilotprojekta uzdevums ir identificēt problēmas, kas rodas audžuģimeņu veidošanā un funkcionēšanā, kā arī modelēt ģimenes atbalsta struktūrvienības darbu pašvaldībā. Liepājā izveidots Ģimenes atbalsta centrs, kura viena no funkcijām būs audžugimeņu kustības attīstīšana, lai maksimāli samazinātu ārpusģimenes iestāde esošo bērnu skaitu, bērna bioloģiskās ģimenes un audžuģimenes kontaktu veicināšana.
Pilotprojektu paredzēts īstenot 2 gadus. Pilotprojekta izvērtējums veicams ar gada intervālu 2004.-2005. gadā. Tā ietvaros tiks konstatētas optimālās valsts un pašvaldības institūcija darbības shēmas sociāla riska un krīzes situācijās, kas saistītas ar bērna aprūpes, aizgādības tiesību pārtraukšanu vai atņemšanu, kā arī problēmas un to novēršanas līdzekļi audžuģimeņu darbības attīstīšanā. Izvērtējuma rezultāti izmantojami šīs koncepcijas problēmu risināšanaas pasākumu īstenošanā, jo īpaši pasākumos, kas saistīti ar metodisko vadību uadžugimeņu veidošanas aktivizēšanai, audžugimeņu apmācību un audžugimeņu koordinatoru darbu.…