Darba mērķis ir apgūt augseku sistēmas projektēšanu modeļsaimniecībai „Rogas”, parādīt kultūraugu sējplatības, sējumu struktūru modeļsaimniecības esošajās platībās, kā arī iepazīties ar augsekas nozīmi augsnes auglības saglabāšanā.
Darba uzdevums ir projektēt augsekas sistēmu modeļsaimniecībai „Rogas”.
Manuprāt, augsekas veidošana saimniecībā palīdz ietaupīt resursus un nenoplicināt augsni, tādējādi augsekas projektēšana mūsdienās ir aktuāla. Vienmēr pastāv vēlme ražot pēc iespējas vairāk un kvalitatīvāku produkciju, bet ar zemāku pašizmaksu. Ievērojot augseku – augsne netiek noplicināta, līdz ar to samazinās lietojamo minerālmēslu vai organiskā mēslojuma daudzums. Jo auglīgāka augsne, jo augstākas un kvalitatīvākas ražas, tādējādi ir būtiskāka iespēja gūt lielākus ienākumus no saražotās produkcijas, kā arī samazināt nezāļu un slimību apkarošanas izmaksas, jo ievērojot augseku būtiski samazinās slimību un nezāļainības risks.
Projektējot augsekas modeļsaimniecībai tiek apgūta teorētiska pieredze, uz kuras tad arī varētu balstīties praktiski mēģinājumi projektēt augseku reālai saimniecībai.
1.LITERATŪRAS APSKATS
1.1. Augsekas loma kultūraugu ražības un augsnes auglības celšanā
Augseka – zinātniski pamatota kultūraugu maiņa noteiktā laika posmā pa gadiem. To veidojot, pamatā it t.s. priekšaugu un pēcaugu maiņa. Katrs audzētais kultūraugs vai papuve ir priekšaugs sekojošiem augiem un pēcaugs tam, pēc kura tiek audzēts. Vispāratzīts, ka agrotehniski prasīgākiem augiem iedala labākus priekšaugus, bet mazāk prasīgiem atvēl nosacīti sliktāku vietu.
Augsekā visu izaudzēto augu raža un tās kvalitāte atkarīga no augšanas faktoru iedarbības. Visi augšanas faktori ir līdzvērtīgi un nevar aizstāt cits citu.To nosaka augu augšanas faktoru neaizstājamības likums. Vislielāko ražu var iegūt tad, ja šie faktori atrodas optimālā daudzumā. Augu augšana atkarīga arī no augu savstarpējās ietekmes.(L. Zariņa, 2007)…