5.1. Dakšas iekrāvēja darbības princips
Dakšas iekrāvēja darbības princips ir līdzīgs parastiem pacelšanas ratiņiem, tomēr tas ir daudz tehnoloģiskāks. Lai paceltu kravu, tai jābūt uzliktai uz paletes, kuras izmēri iz piemēroti iekrāvēja dakšām (klasiskais pacelšanas variants), vai kravai jābūt tvertnēs ar tādu diametru, lai iekrāvēja dakšas spētu to pacelt.
Iekrāvējs pārvietojās ar iekšdedzes dzinēja vai elektrodzinēja palīdzību, tomēr kravas pacelšanas mehānisms ar dakšām ir vienāds visiem iekrāvējiem. Dakšas ratiņi pārvietojās uz augšu ar hidraulisku piedziņu palīdzību. Devēju sistēma kontrolē kravas pacelšanas procesu, zinot: kāda ir kravas masa, kur ir kravas smaguma centrs, kā krava ir izvietota uz dakšām, automātiskā sistēma noteic cik augsti var pacelt tādu kravu.
Pēc kravas pacelšanas līdz vajadzīgam augstumam, operators vai iedarbināt dakšas ratiņu hidraulisku piedziņu, palielinot dakšas slīpumu, lai krava būtu viegli noņemama.
Kravas nolaišanas process ir līdzīgs, tikai darbības operators veic apgrieztā secībā. Kad krava ir pacelta augstumā, skan brīdinājuma drošības signāls.
Autoiekrāvēja stabilitāti būtiski ietekmē ceļamās kravas svars un tās smaguma centra novietojums;
Lai autoiekrāvēju padarītu stabilāku, tā aizmugures daļā tiek izvietots atsvars, kā arī tā mehāniskās daļas izvietotas tā, lai autoiekrāvēja smaguma centru padarītu zemāku un maksimāli pabīdītu uz aizmuguri;
Stabilitāti būtiski ietekmē arī leņķis, kādā ir sagāzts masts. Uz priekšu mastu sagāž, lai atvieglinātu kravas satveršanu, bet ceļot un transportējot kravu, mastu atliec atpakaļ, lai palielinātu autoiekrāvēja stabilitāti.
…