1993. gadā tika nodibināta Rīgas Fondu birža (RFB), bet 1995. gadā darbību sāka Latvijas galvenā vērtspapīru glabātava - Latvijas Centrālais depozitārijs (LCD). Tādējādi tika radīta nepieciešamā infrastruktūra publiska vērtspapīru otrreizējā tirgus izveidei un attīstībai. Vienlaikus tika izveidota nepieciešamā likumdošanas aktu bāze efektīvai un stabilai vērtspapīru tirgus darbībai. Pēdējos gados īpaša uzmanība tiek pievērsta likumdošanas aktu bāzes saskaņošanai ar ES direktīvām un noteikumiem.
Latvijas valsts vērtspapīri ir nozīmīgākā Latvijas parāda vērtspapīru tirgus sastāvdaļa, jo tikai pēdējos gados attīstās arī korporatīvo parāda vērtspapīru tirgus. Valsts vērtspapīri bija pirmie fiksētā ienākuma vērtspapīri Latvijā, un to apjoms vienmēr vairākkārtīgi ir pārsniedzis privātā sektora fiksētā ienākuma vērtspapīru apjomu. Ņemot vērā Latvijas valsts vērtspapīru drošību, to loma Latvijas finanšu tirgū ir nenovērtējama. Latvijas valsts vērtspapīru tirgus lielā mērā ir nodrošinājis Latvijas Bankas monetārās politikas efektivitāti.
Latvijas akciju tirgus attīstību veicināja vairāku lielo valsts uzņēmumu (piemēram, a/s "Latvijas Gāze", a/s "Ventspils nafta", a/s "Latvijas Unibanka") valstij piederošo daļu pilnīga vai daļēja privatizācija un šo uzņēmumu akciju kotēšana RFB. Savukārt korporatīvo parāda vērtspapīru tirgus attīstību paātrināja vispārējs likmju samazinājums pēdējo 10 gadu laikā, veicinot emitentu ieinteresētību piesaistīt līdzekļus parāda vērtspapīru emisijas ceļā. Būtisks notikums, kas ietekmēs Latvijas vērtspapīru tirgus attīstību tuvākajā nākotnē, 2002. gadā bija RFB un LCD integrācija "HEX Group" (Somija) sastāvā, tādējādi paverot ceļu plašākai RFB atpazīstamības veicināšanai ārvalstīs un aktīvākai ārvalstu finanšu tirgus dalībnieku piesaistei Latvijas vērtspapīru tirgum.
Finanšu tirgus loma valsts ekonomikas attīstībā pieaug. Par to liecina banku sektora izaugsme, jaunu finanšu pakalpojumu ienākšanu Latvijas tirgū. Kapitāla rašanās un apgrozība, izteikta vērtspapīros, ir cieši saistīta ar reālo aktīvu tirgu, t.i., tirgu, kurā notiek materiālo resursu pirkšana – pārdošana, funkcionēšanu. Ar vērtspapīru (fondu aktīvu) parādīšanos notiek it kā kapitāla dubultošanās. No vienas puses, eksistē reālais kapitāls, ko pārstāv ražošanas fondi, no otras – tā atspoguļojums vērtspapīros.…