Pamatojoties uz to, ka studiju darba tēma ir “Tiesību aizsardzības iestādes”, nolēmu apskatīt tematu, kurš Latvijā ir samērā maz pētīts un analizēts – bāriņtiesu un pagasttiesu darbības apskats. Viens no iemesliem, kāpēc šis temats nav bieži analizēts ir tas, ka, praktiski visas darbības, ko veic bāriņtiesas un pagasttiesas ir saistītas ar personu privātās dzīves aizskaršanu, kas attiecināms uz jautājumiem, kurus plašākā sabiedrībā nemēdz apskatīt ētisku iemeslu dēļ. Piemēram, ģimene, kurās dažādu iemeslu dēļ nevar būt bērni, ne vienmēr atklāti vēlas par to paziņot, ja viņi vēlētos izmantot bāriņtiesu un pagasttiesu palīdzību un adoptēt bērnu.
Mana darba mērķis bija izpētīt bāriņtiesu un pagasttiesu rašanās iemeslus, apskatīt to darbības pamatprincipus, problēmas un izskatāmo lietu specifiku.
Veidojot darbu, izvirzīju sekojušus darba uzdevumus:
izpētīt bāriņtiesu un pagasttiesu darbības nepieciešamību;
apskatīt bāriņtiesu un pagasttiesu darbību reglamentējošos normatīvos aktus;
izanalizēt bāriņtiesu un pagasttiesu darbības iespējamās nepilnības.
Par sava darba pamatu ņēmu 1995. gada 23.novebrī pieņemto likumu „Par bāriņtiesām un pagasttiesām”, kā arī citus šo iestāžu darbu reglamentējošos normatīvos aktus.
Darba procesā apmeklēju arī Krāslavas rajona Neikšānu pagasta pagasttiesu un iztaujāju šīs pagasttiesas priekšsēdētāju. Ar nolūku izvēlējos šo Latvijas attālā pagasta pagasttiesu, lai objektīvi varētu izvērtēt bāriņtiesu un pagasttiesu nepieciešamību un iespējamās nepilnības to darbā, ņemot vērā arī apstākli, ka minētajā Neikšānu pagastā oficiāli ir reģistrēti tikai 408 iedzīvotāji.…