Mūsdienās, bērnu un jauniešu traumatisms ir viena no būtiskākajām sabiedrības veselības problēmām ne tikai Latvijā, bet arī citās Eiropas Savienības valstīs. Diemžēl pēdējo gadu laikā bērnu un pusaudžu traumatisms ir krasi palielinājies dažādu ārējo cēloņu dēļ.
Visbiežāk minētās traumas, kas tiek apspriestas sabiedrībā ir bērnu un pusaudžu traumas uz ielām un mājās, tomēr vēl viena nozīmīga traumu gūšanas vieta jauniešiem ir sporta nodarbības skolā.
Darba mērķis :
Mazināt bērnu un pusaudžu traumatismu sporta stundās.
Darba uzdevumi:
1)Literatūras analīze par traumatismu.
2)Uzzināt Rīgas Imantas vidusskolas skolēnu visbiežāk gūtās traumas, to cēloņus un noskaidrot skolēnu ieteikumus traumu mazināšanai.
3)Noskaidrot sporta skolotāju un skolas medmāsas viedokli par bērnu un pusaudžu traumatismu sporta stundās.
4)Iepazīstināt auditoriju ar apkopotajiem rezultātiem.
Hipotēze: Bērnu un pusaudžu traumatisms sporta stundu laikā pēdējos gados ir pieaudzis.
Izstrādājot zinātniski pētniecisko darbu tika izmantotas šādas pētīšanas metodes:
1)Literatūras izpēte un apkopošana
2)Skolēnu anketēšana
3)Intervija ar sporta skolotājām un skolas medmāsu.
Trauma ir audu bojājums, kas radies ārējas iedarbības (mehāniskas, ķīmiskas, termiskas u.c.)rezultātā.1
Traumatisms ir traumas radīts slimīgs stāvoklis vai traumatiski bojājumi, kas radušies un atkārtojas populācijā, noteiktā iedzīvotāju grupā zināmā laika periodā.2
Trauma cilvēka organismā rada izmaiņas balsta un kustību aparātā, mīkstajos audos un iekšējos orgānos, kuru dēļ cietušais kļūst darba nespējīgs vai ilgstoši nevar būt aktīvs un iekļauties sabiedrības procesos. Protams, trauma cietušajam var izraisīt pārejošu darba nespēju, kas ārstēšanas rezultātā var beigties ar izveseļošanos, un var arī radīt ilgstošu darba nespēju, kas var arī novest pie invaliditātes vai nāves.…