Secinājumi un priekšlikumi
Secinājumi:
1. Bezdarbs rodas dažādu iemeslu dēļ: pārmaiņas ekonomikas struktūrā, ekonomikas kritums, sezonas izmaiņas, demogrāfiskās struktūras izmaiņas, minimālās darba algas palielināšana.
2. Ir vairāki bezdarba veidi (frikcionālais, strukturālais, sikliskais, sezonālais), bet ne visi negatīvi ietekmē ekonomisko situāciju valstī; frikcionālais un strukturālais bezdarbs pat stimulē sabiedrības mainīšanos un attīstību.
3. Bezdarba līmenis Latgalē pēdējo 5 gadu laikā ir pieaudzis divas reizes, tomēr 2011. gada beigās – 2012. gadā bezdarba līmenis sāka samazināties.
4. Ir vairāki faktori, kuri bremzē ekonomisko attīstību un jaunu darba vietu rašanos Latgalē, un tie ir: potenciālo darbinieku motivācijas zudums iegūt izglītību vai pārkvalificēties, iedzīvotāju emigrācija, zema uzņēmējdarbības aktivitāte, nespēja piesaistīt investīcijas vai to nelietderīga iztērēšana.
5. Bezdarba līmenis valstī ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā – Latvijā 2012. gada oktobrī bija piektais augstākais bezdarba līmenis ES, veidojot 14,2 %.
6. Vislielākais ilgstošo bezdarbnieku īpatsvars ir Latgales reģionā – 59,4% kopējā reģistrēto bezdarbnieku skaitā (salīdzinājumam, Latvijā – 45%).
7. Latgales reģions pārsniedz pārējo Latvijas reģionu bezdarba līmeņus divas (Rīgas reģionu pat trīs) reizes, kas norāda uz Latgales atpalicību ekonomiskajā attīstībā.
8. Daudzi cilvēki darbspējas vecumā koncentrējas pilsētās, kur ir lielākas darba un dzīves iespējas, kas rada pilsētu attīstību un kavē uzņēmējdarbību laukos.
9. Latgales reģionā ir lielākais reģistrēto bezdarbnieku īpatsvars ar profesionālo izglītību – 41.9%
10. NVA sniegtās reģistrēto bezdarbnieku profesionālās apmācības un kvalifikācijas paaugstināšanas programmas ir galvenais veids, kā mazināt bezdarbu Latgalē.
11. Ne visi bezdarbnieki reģistrējas NVA, jo uzskata, ka vienalga nesaņems vēlamo darbu.
12. Attīstot uzņēmējdarbību, dibinot jaunus uzņēmumus Latgales reģionā, ir iespēja radīt daudz jaunu darba vietu, tādējādi mazinot bezdarba līmeni reģionā.
…