SECINĀJUMI
Biheiviorisms ir vērs uz skolēnu disciplīnas un emocionālo manipulāciju. Skolotājs pēc saviem ieskatiem veido tādu skolēnu kādu viņš uzskata par pareizu. Katram šis uzskats atšķirsies, tāpēc veidi kā pielietot biheiviorismu ir tik dažādi.
Skiners savā metodē izmanto, manuprāt, diezgan manipulatīvus paņēmienus. Viņš vairāk koncentrējās uz to, kā persona reaģēs uz konkrētiem stimuliem. Šī metode vairāk ir pielietojama, ja tu gribi mainīt vai ietekmēt personu no psiholoģiskā viedokļa.
Kanteri vairāk uz biheiviorismu skatījās no pedagoģiskā viedokļa. Viņu galvenais pamatprincips bija sarunu un savstarpēja vienošanās. Bet šāda veida modelim, lai darbotos, ir jāvelta daudz ilgāks laiks nekā Skinera metodei.
Kopumā es sapratu to, ja es vēlos iegūt tūlītēju (uzreiz) rezultātu, tad es izmantošu Skinera piedāvāto modeli un to piedāvātajiem 4 paņēmieniem (sods, ignorēšana, pozitīvais un negatīvais pastiprinājums), bet ja tas nav vajadzīgs tad es izmantošu Kantera metodi. Man liekas, ka viņu aprakstītā metode ir vērsta uz vienlīdzību nevis kā Skineram, kura metodē bija, man personīgi, vairāk jūtams autoritārisms (diktatūra). Es pati uzskatu, ka jebkuru situāciju vai konfliktu var atrisināt ar kopīgu sarunu, vienojoties, kas mums ir svarīgi (kam ir obligāti jābūt) un kas ir nepieciešams, lai mēs nokļūtu līdz mūsu izvēlētajam mērķim.
Tad, kad man būs vēlreiz jāizspēlē mūsu iepriekš izlozētā situācijas, es vēlētos (centīšos) izmantot kādu no biheiviorisma paņēmieniem.
…