Реферат
Гуманитарные науки
Социология
Biogrāfiskā socioloģija un dzīvesstāstu pētījumi Latvijā-
Biogrāfiskā socioloģija un dzīvesstāstu pētījumi Latvijā
Nr. | Название главы | Стр. |
Ievads | 3 | |
Nozīmīgākie biogrāfiskie pētījumi, to analīze | 4 | |
Publiski pieejamie dati par biogrāfiskajiem pētījumiem | 15 | |
Secinājumi | 18 | |
Izmantotā literatūra un avoti | 19 |
Secinājumi
Izziņas paņēmienu, kurā izmantoti dzīves stāsti, mutvārdu vēstures un citi personālie dokumenti, sauc par biogrāfisko metodi. Tiek lietoti arī apzīmējumi „dzīves stāstu metode” un „mutvārdu vēstures metode”.
Arī Latvijā ir radītas atsevišķas dzīves stāstu kolekcijas, piemēram, LZA Etnisko autobiogrāfiju arhīvs un LKF Cilvēkarhīvs kļūst par dažādu nozaru speciālistu kopīgas izpētes objektu
Latvijā mērķtiecīga dzīvesstāstu vākšana sākās 80. gadu nogalē. Pašlaik izveidotas jau vairākas kolekcijas (arhīvi), trīs no tām iesaistītas zinātniskā izpētē LKF Cilvēkarhīvs uzsāka darbību 1988. gadā un šobrīd tā kolekcijā ir vairāki simti vienību: dzīves stāsti, dienasgrāmatas, ģimenes hronikas un ieskaņoti atmiņu stāstījumi. 1992. gadā LZA filozofijas un socioloģijas institūta pētnieku grupa sāka darbu pie nacionālās mutvārdu vēstures projekta. Trešā lielā kolekcija ir Filozofijas un socioloģijas institūtā apkopotais un pētītais Latvijas Etnisko autobiogrāfiju arhīvs.
Zinātniskā organizācija, kas pētī dzīvesstāstus ir:
Nacionālās mutvārdu vēstures projekts (NMV) Latvijas universitātes Filozofijas un socioloģijas institūtā (LU FSI)
NMV kolekcijā šobrīd atrodas tuvu pie 3000 dzīvesstāsta interviju, kā arī daži desmiti rakstītu autobiogrāfisku atmiņu stāstu. Apjomīgais dzīvesstāstu arhīvs veido plašu avotu bāzi, kas ir pieejama zinātniskiem pētījumiem visiem interesentiem, ievērojot tos pētnieka ētikas pamatprincipus un nosacījumus dzīvesstāsta izmantošanā, kādus noteicis stāsta autors
Šobrīd ir jau vairāk nekā 50 publikāciju dažādos rakstu krājumos un zinātniskos žurnālos gan Latvijā ( piemēram, LZA Vēstis, Letonica), gan ārpus Latvijas (piemēram, Pro Ethnologia, Elore, Suomen Anthropology, Acta Baltico-Slavico u.c.). Ir izdoti divi rakstu krājumi, kas pilnībā veltīti biogrāfiskajiem pētījumiem – „Spogulis: Latvijas mutvārdu vēsture” (2001) un „Spogulis II. Dzīvesstāsti: vēsture, kultūra, sabiedrība” (2007).
Mājas lapā: www.dzivesstasts.lv pieejamas Baibas Belas, Māras Zirnītes, Daces Bormanes, Augusta Milta , Dagmāras Beitneres , Ievas Gardas-Rozenbergas , Aigara Lielbārža , Marutas Prankas , Edmunda Šūpuļa , Maijas Hinkles , Artas Savdonas , Gintas Elksnes , publikācijas , kā arī, Sarunas par mutvārdu vēsturi.
…
Dzīvesstāsti un mutvārdu vēsture ir kompleksi jēdzieni, kas apzīmē vismaz trīs realitātes: unikālus izziņas avotus, savdabīgu izziņas metodi un cilvēku savstarpējo komunikāciju jeb šādu stāstu stāstīšanas, vākšanas un popularizēšanas cilvēcisko jēgu. Kā izziņas avoti dzīves stāsti un mutvārdu vēsture dažkārt tiek dēvēti par biogrāfiskiem dokumentiem. Tiek lietoti arī jēdzieni „personālie dokumenti”, „dzīves dokumenti” un „cilvēciskie dokumenti”. Tie ietver dzīves stāstus, autobiogrāfijas, vēstules, dienasgrāmatas, fotogrāfijas, filmas, videoierakstus, mutvārdu vēsturi, ģimenes ģenealoģijas, pat kapakmeņus un personiskās lietas. Vienā vārdā – pierakstus, kas mutiski, rakstiski, vizuāli un priekšmetiski fiksē un izsaka cilvēka personisko dzīvi. Referāta pirmajā daļā tika apskatīti nozīmīgākie biogrāfiskie pētījumi, pētnieciskie centri, asociācijas un apvienības, kuras veic dzīves stāstu pētījumus, kā arī tika apskatītas nozīmīgākās publikācijas un nozarē vadošie pētnieki. Referāta otrajā daļā apskatīti biogrāfiskās socioloģijas un dzīvesstāstu pētījumu publiski pieejamie dati. Sadarbība ar organizācijām un pētnieku publikācijas.
- Biogrāfiskā socioloģija un dzīvesstāstu pētījumi Latvijā
- Dzimtes pētījumi
- Masu komunikācijas socioloģija
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Dzimtes pētījumi
Реферат для университета4
-
Masu komunikācijas socioloģija
Реферат для университета6
-
Multikulturālisma attīstības iespējas Rīgā - dzīvesstāstu perspektīvā
Реферат для университета31
Оцененный! -
Ģimenes socioloģija (eksāmena jautājumi un atbildes)
Реферат для университета31
-
Kvalifikācijas eksāmens socioloģijā. Pirmā daļa
Реферат для университета40