Kas ir bioloģiskā lauksaimniecība?
Latvijā blakus konvencionālajai lauksaimniecībai kā jauna lauku apsaimniekošanas forma attīstās bioloģiskā lauksaimniecība. Bioloģiskā lauksaimniecība – lauksaimniecības veids, kas ražo bioloģiski tīru lauksaimniecības produkciju un ir videi nekaitīgs.
Bioloģiskās lauksaimniecības pamatā ir princips, ka katra lauku saimniecība, katrs dārzs veido bioloģisku sistēmu, kurā augsne, tajā notiekošie procesi, augi un dzīvnieki ir cieši saistīti. Bioloģiskā lauksaimniecība konsekventi atsakās no viegli šķīstošiem minerālmēsliem un sintētiski ķīmisko kaitēkļu apkarošanas līdzekļu lietošanu, visu aizstājot ar dabiskiem pasākumiem un darbībām.
Bioloģiskās lauksaimniecības mērķis ir – ražot veselīgu, augstas kvalitātes pārtiku atsakoties no herbicīdiem, mākslīgajiem mēslošanas līdzekļiem, aizstājot to lietošanu ar sertificētu tehnoloģiju ievērošanu veselīga auga audzēšanai veselīgā augsnē.
Bioloģiskās lauksaimniecības attīstība no 1999. gada- 2006.gadam
Vēsturiski bioloģiskā lauksaimniecība Latvijā ir bijusi tradicionāla, bet laika gaitā šī lauksaimniecības metode tika aizstāta ar tradicionālās lauksaimniecības metodēm, kas ļauj ražu vieglāk iegūt, lietojot dažādas ķimikālijas. Atkārtoti Latvijā bioloģiskā lauksaimniecība atdzima 90-to gadu sākumā.
Lai varētu realizēt lauksaimniecības produkciju, kas saražota ar bioloģiskām lauksaimniecības metodēm, nepieciešams saņemt bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas kvalitāti apliecinošs dokuments – sertifikāts. Bioloģisko saimniecību sertifikācija notiek kopš 1990.gada. Visas bioloģiskās produkcijas ražošanas stadijas līdz pat tirdzniecībai jāpakļauj inspekcijai, un visi, kas ražo, pārstrādā vai tirgo produkciju ar norādi par bioloģiskās lauksaimniecības metodes lietošanu ir inspekcijas sistēmas subjekti. …