Vēsture
Senākās zināmās Brīvās ekonomiskās zonas (turpmāk tekstā – BEZ) pastāvējušas jau pirms mūsu ēras sākuma, kad feniķieši, grieķi un romieši mēģināja veicināt starptautisko tirdzniecību, garantējot savās ostās brīvu iebraukšanu un drošību.
Pirmās BEZ pasaulē tika sauktas par brīvostām, brīvpilsētām un brīvajām tirdzniecības pilsētām.
Lielākā brīvo tirdzniecības pilsētu apvienība "Hanzas savienība” tika nodibināta 1367.gadā,kura brīvās tirdzniecības režīmu nodrošināja vēl 15. un 16.gadsimtā. Savienībā ietilpa ap 90 Eiropas pilsētu.
20.gadsimta sākumā BEZ nosaukumi papildinājās ar jauniem, jo to funkcijas vairs neaprobežojās tikai ar tirdzniecību - tika atļauta arī ražošana, pakalpojumu sniegšana, lai veicinātu valstu eksportu.
Līdz pagājušā gadsimta vidum brīvo zonu pasaulē bija tikai daži desmiti, bet tad 60. un 70. gados sākās brīvo zonu dibināšanas uzplaukums.
Kas ir Brīvās ekonomiskās zonas
Brīvās ekonomiskās zonas ir ar likumu noteiktas valsts teritorijas daļas vai atsevišķas biznesa vienības, kas darbojas valstī pieņemtā BEZ likuma ietvaros, kurš piedāvā dažādus stimulus, lai piesaistītu ārvalstu un vietējos investorus un ir pakļauts speciālam muitas režīmam.
Brīvās zonas pasaulē tiek izmantotas gandrīz visos reģionos. To skaitu nav iespējams precīzi noteikt, jo ļoti dažādi ir to nosaukumi: brīvosta, speciālā ekonomiskā zona, brīvā tirdzniecības zona, eksporta ražošanas zona, eksporta apstrādes zona u.c. Atkarībā no zonu klasifikācijas, lai gan līdz šim vienota vēl nav izveidota, to skaits svārstās ap 3000 zonām, kas atrodas vairāk nekā 100 valstīs.
Latvijā jau vairākus gadus darbojas četras BEZ: Rīgas brīvosta un Ventspils brīvosta kopš 1996.gada, Liepājas speciālā ekonomiskā zona un Rēzeknes speciālā ekonomiskā zona kopš 1997.gada. Latvijas BEZ dibināšanas mērķi bija veicināt reģionālo attīstību un paaugstināt ostu konkurētspēju Baltijas reģionā.
Sakarā ar iestāšanās procesu Eiropas Savienībā (ES) vairākus gadus diskutēja par BEZ turpmāko pastāvēšanu un atbilstību ES prasībām, bet pēc veiktajām likumu izmaiņām tās darbosies Latvijā līdz 2017.gadam kā viens no reģionālās attīstības instrumentiem. Latvijā BEZ reāli darbojas jau astoto (speciālās ekonomiskās zonas) un devīto (brīvostas) gadu.
…