Domājot par uzņēmuma darbību tuvākajā laikā, tiek runāts par uzņēmuma operatīvajām darbībām un mērķiem, kas sasniedzami šajā periodā, lai nodrošinātu uzņēmuma attīstību, kas savukārt ir uzņēmuma stratēģiskais mērķis. Uzņēmuma izmaksu un ieņēmumu plānošanai tiek sastādīti budžeti, kur fiksēta kvantitatīvā informācija par uzņēmuma darbības rezultātiem – ieņēmumiem, izdevumiem un peļņu.
Uz budžetu sistēmu, kas ļauj vadītājam iepriekš novērtēt pārvaldības lēmumu efektivitāti, optimāli sadalīt resursus, nospraust uzņēmuma attīstības mērķus un izvairīties no krīzes situācijām, balstās operatīvais kontrolings.
Budžets aptver visas uzņēmuma ekonomiskās un saimnieciskās darbības: ražošanu, produkcijas realizāciju, sagādi, finansu avotu pārvaldību. Budžetā rāda plānotos nākamā perioda ienākumus, izdevumus un peļņu. Budžeta sastāvdaļa ir dažādi uzņēmuma saimnieciskās darbības kvantitatīvo rādītāju plāni, uz kuru pamata sagatavots budžets naudas izteiksmē.
1. Budžeta veidošanas process
Uzņēmuma budžets ir naudas vienībās sastādīts uzņēmuma finansēšanas plāns konkrētam laika periodam – budžeta periodam – laiks, kurā ir spēkā atbilstošais budžets. Budžets palīdz:
Noteikt un precizēt uzņēmējdarbības virzienus
Uzkrāt uzņēmējdarbības vadīšanai nepieciešamo informāciju un novērtēt finanšu rezultātus
Izvelēties efektīvākus resursu izmantošanas variantus
Regulēt uzņēmuma struktūrvienību darbību un nodrošināt to efektīvu funkcionēšanu (1;78)
Vispārīgi uzņēmuma budžeti iedalās divās lielās grupās: funkcionālie budžeti un finansu budžeti.…