Nodokļi ir valsts noteikti fizisko un juridisko personu obligāti maksājumi valsts un pašvaldību budžetos [4; 10].
Nodokļi ietekmē uzņēmējdarbības finansiāli – ekonomiskos darbības rādītājus, tāpēc tiem ir liela nozīme, plānojot uzņēmuma vadību. Katram uzņēmumam, kas darbojas Latvijas Republikas teritorijā, ir jārēķinās ar valsts prasībām attiecībā uz nodokļu iekasēšanu.
Par sava darba tēmu es izvēlējos Dabas resursu nodokļa raksturojumu, jo vienmēr pievēršu uzmanību ar vidi saistītiem notikumiem kā Latvijā, tā arī citās valstīs. Diezgan bieži nākas skatīties TV vai lasīt presē par dabas resursu nesaimniecisku vai nelietderīgu izmantošanu, nelegālu to iegūšanu, utt. Tāpēc man radās interese sīkāk izpētīt šo nodokli. Savā darbā es apskatīju, kas ir dabas resursu nodokļa maksātāji, iemeslus, kāpēc un par ko šāds nodoklis jāmaksā, tā likmes un maksāšanas kārtību, kā arī par to ietekmi uz dabas aizsardzības procesiem LR.
Likums “Par dabas resursu nodokli” pieņemts Saeimā 1995. gada 14. septembrī, bet stājās spēkā 1996. gada 1. janvārī.
Šī nodokļa mērķis ir ierobežot dabas resursu nesaimniecisku izmantošanu, izveidot jaunas tehnoloģijas, kas samazina vides piesārņojumu, atbalstīt tautsaimniecības attīstību, kā arī izveidot finansiālo kapitālu vides piesārņojuma seku likvidēšanai un turpmāka vides piesārņojuma novēršanai.
Dabas resursu lietošana izpaužas sekojoši:
- dabas resursu iesaistīšana saimnieciskajā darbībā,
- piesārņojuma izvadīšana ārējā vidē,
- videi kaitīgu preču lietošana,
- jebkura darbība, kas negatīvi ietekmē ārējo vidi.
Ar dabas resursu nodokli apliek:
1.iegūstamos dabas resursus;
2.vides piesārņojumu – atkritumus un piesārņojošās vielas;
3.videi kaitīgas preces;
4.importēto un iekšzemē ražoto preču iepakojumu.
Dabas resursu lietošanas limitēšana:
* Dabas resursus lietošanas limitus nosaka, izsniedzot attiecīgajam darbības veidam paredzētu atļauju. Dabas resursu lietošanas atļauja ir dokuments, kas nosaka dabas resursu ieguves, vides piesārņošanas vai videi kaitīgu preču ievešanas ierobežojumus, kā arī uzliek papildu saistības tā saņēmējam.…