Kas liek cilvēkiem intensīvi virzīties uz mērķi? Kas mudina sacensties un uzvarēt? Kādēļ daži cilvēki, cenšoties gūt izcilus panākumus, ilgstoši spēj izturēt lielas grūtības, turpretī citi spēj darīt tikai to, kas ātri un viegli atmaksājas? Un galvenais- kas motivē cilvēkus darīt to, ko viņi dara?
Motivācija un emocijas ir savstarpēji saistīti jēdzieni; gan motivācija, gan emocijas pamudina mūs rīkoties, taču katra savā veidā. Motivācija rodas kā reakcija uz vajadzībām, kuras ir motivācijas pamatā. Motivācija aktivizē izturēšanos un virza to pretī mērķiem, kurus sasniedzot vajadzības tiek apmierinātas.
Tas, cik lielā mērā un kur cilvēks izmanto savus resursus, talantus, atkarīgs no viņa motivācijas - viņa vēlmēm, prasībām un vajadzībām. Motivāciju veido divi galvenie faktori, viens ir iepriekšējo norišu virkne, kas liek indivīdam darboties, iespaido uzvedību un ko nosauc par nepieciešamību (instinkts, dzinulis), otrs ir mērķis, kas mums jāsasniedz, atalgojums, ko mēs saņemsim.
Visbiežāk augstākā līmeņa vadītāji izvirza sev mērķi – viņu vadītā uzņēmuma peļņa, panākumi, izaugsme un reputācija ilgstošā periodā. Lai sasniegtu šo mērķi vadība lieto šādus resursus: cilvēku darbs, kapitāls un dabas resursi. Mūsdienās par vissvarīgāko strauji kļūst cilvēkresursi un cilvēku zināšanu kapitāls. Lai veiksmīgi izmantotu šo dārgo resursu un sasniegtu savus mērķus, vadībai ir jāzina un jāmāk tādas lietas kā plānošana, organizēšana, darbinieku motivēšana, deleģēšana un kontrole. Veiksmīgi atlasīti, izglītoti un kompetenti darbinieki neapšaubāmi paaugstina uzņēmuma konkurētspēju un ir viena no garantijām panākumiem sīvā konkurencē. Lai panāktu, ka darbinieki strādā Jūsu labā ar pilnu atdevi, ir nepieciešams viņus pareizi motivēt.
Šī zinātniski pētnieciskā darba mērķis ir noskaidrot, vai cilvēki ir motivēti strādāt efektīgi, cik liela nozīme ir motivācijai un, kā darba devējs motivē savus darbiniekus. Lai sasniegtu šos mērķus, man jānoskaidro, kuri ir tie noteicošie faktori, kas motivē darbiniekus strādāt mērķtiecīgi, kā arī, noskaidrot, vai darbinieki ir apmierināti ar pašreizējo darba drošību, apstākļiem un darba algu. Darba izstrādāšanas uzdevumos ietilpst jēdzienu interpretācija, pētījuma metožu izvēle un pamatošana, anketas un intervijas izstrāde, anketēšana un intervēšana, rezultātu apkopošana, rezultātu interpretācija un secinājumi.…