Uzņēmēji risina jautājumu par darba atalgojumu pilnīgi patstāvīgi. Valsts netieši regulē šo lielumu ar minimālo mēnešalgu vai minimālo stundas tarifa likmi (0,296 Ls).
Ikvienu darbu var izmērīt vai nu ar nostrādātām stundām, vai pēc izstrādātās produkcijas vienību skaita. Šāda darba patēriņa mērvienību iedalījumam atbilst vai nu laika, vai gabaldarba apmaksa.
Ja jūsu uzņēmumā paredzēts apmaksāt nostrādāto laiku atbilstīgi laika tarifa likmei vai amata algai, tad pirmais nepieciešamais nosacījums ir - vest darba laika uzskaites tabeli, atbilstoši kurai faktiski nostrādātās stundas tiek reizinātas ar stundas tarifa likmi.
Ja darbiniekam noteikta mēnešalga, tad neatkarīgi no darba dienu skaita mēnesi viņš saņems savu algu, ja nekavēs darbu.
Ja mēnesis nav nostrādāts pilnīgi, tad tas būs apmaksāts proporcionāli nostrādātām dienām (mēnešalgu izdalis ar darba dienu skaitu un sareizinās ar nostrādātām darbdienām).
Gabaldarba algas forma paredz, ka samaksa būs aprēķināta par darba apjomu atbilstoši noteiktam izcenojumam (noteiktai darbinieka kvalifikācijai) par darba vienību.
Pastāvošā likumdošana paredz arī apmaksātu ikgadējo atvaļinājumu. Šodien tas ir četras nedēļas garš - 28 kalendārās dienas. Par nepilnu nostrādāto gadu darbiniekam pienākas saņemt kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu (2 apmaksātas dienas par katru mēnesi) katrā darba vietā. Lai noteiktu atvaļinājuma apmaksu, rīkojas šādi.…