Darbaspēka migrācijas veidi
Tiek izšķirta iekšējā darbaspēka migrācija, kas ir migrācija starp vienas valsts reģioniem, un ārējā migrācija, kas notiek starp dažādām valstīm. Starptautiskās ekonomikas zinātne nodarbojas ar ārējās migrācijas un tās ekonomisko iemeslu pētīšanu. Darbaspēka migrācija: darbaspējīgo iedzīvotāju dzīves vietas maiņa no vienas valsts uz otru uz laiku, lielāku par 1 gadu, ko izsaukuši ekonomiskie un citi iemesli.
Pēdējo gadu laikā galvenais akcents migrācijas pētījumos tiek likts uz cilvēku kapitāla akumulācijas kā valstu ekonomiskās izaugsmes endogēno faktoru. Izejot no tā, ka uzkrātais cilvēku potenciāls ir galvenais ekonomiskās izaugsmes iemesls, tad migrācija ir viens no labākajiem paskaidrojumiem dažādu valstu ekonomiskās izaugsmes tempu atšķirībai.
2. Darbaspēka migrācijas attīstība un īpatnības Latvijā.
Neatkarības laikā migrācijas jautājums dienas kārtībā ir bijis visai maz. Mūsdienu Latvijā tas ir samērā jauns fenomens, ko apliecina gan sabiedriskās domas pētījums. Ja mēs analizējam politisko procesu, tad šis jautājums ne iepriekšējās Saeimas vēlēšanās, ne arī politiskajā dienas kārtībā nav bijis aktuāls. Temats aktualizējās pirms Latvija pievienojās Eiropas Savienībai (ES), jo viens no populārākajiem pretargumentiem, kāpēc Latvijai nevajadzētu stāties ES, bija bažas par to, ka no ES vai tās ietekmē Latvijā varētu ieplūst liels viesstrādnieku skaits, kas varētu graut latviešu identitāti vai negatīvi ietekmēt nodarbinātības situāciju Latvijā.…