Statistika pēta, apkopo un analizē savākto informāciju par sabiedrībā notiekošajām ekonomiskajām, demogrāfiskajām un sociālajām parādībam un vidi.
Demogrāfija ir sabiedriskā zinātne, kas ar tai piemītošām metodēm pētī likumsakarības, kādas vērojamas iedzīvotāju skaitā un sastāvā, to teritoriālajā izvietojumā, iedzīvotāju dabiskās kustības un migrācijas procesos. (Zvidriņš P., 1989.)
Latvijā jau daudzus gadus tiek runāts par iedzīvotaju skaita samazināšanos (depopulāciju), kas būtiski bremzē tautsaimniecības attīstību. Arī kopš Latvija pievienojās ES, tiek daudz runāts arī par to, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji aizbrauc uz ārzemēm lai nopelnītu. Lielākā daļo šo iedzīvotāju tur paliek uz ilgāku laiku, vai paliek tur uz visiem laikiem, paņemot līdz visus savus ģimenes locekļus. Tikai šo divu minēto iemeslu dēļ jau ir vērts veikt Latvijas demogrāviskās situācijas analīzi. Protams vēl ir daudz interesanta ko var pētīt saistībā ar Latvijas demogrāfiju un kas būtiski ietekmē mūsu dzīvi Latvijas Republikā.
Kursa darba mērķis ir: apkopot statistisko informāciju un veikt statistisko analīzi par Latvijas demogrāfisko situāciju.
Kursa darba mērķa sasniegšanai, darbā risināmie uzdevumi:
sniegt vispārīgu ieskatu statistikas teorijā un atlasīt nepieciešamos datus par Latvijas demogrāfiju;
veikt statistisko metožu aprakstu;
izmantojot teorētisko informāciju un datus veikt Latvijas demogrāfiskās situācijas analīzi;
izdarīt secinājumus;
izstrādāt priekšlikumus;
1.1.Absolūtie lielumi
Statistikā lietojamie absolūtie rādītāji izsaka konkrētu parādību apjomus, tāpēc tie vienmēr ir nosaukti lielumi.
Absolūto rādītāju izteikšanai lieto daudz un dažādas mērvienības. Demogrāfijas analīzē izmanto naturālās mērvienības, piemēram skaita mērvienības (iedzīvotāju skaits).
Demogrāfijā apskatītie absolūtie lielumi parasti ir summārie, jo tie izsaka kādas objekta daļas lielumu, piemēram, iedzīvotāju kopskaits tieši pilsētās.…