„Demogrāfiskā situācija Latvijā” – mūsdienās tā ir ļoti aktuāla tēma, jo demogrāfiskā situācija valstī arī daļēji nosaka valsts ekonomisko stāvokli. Jo vairāk iedzīvotāju valstī, jo vairāk strādnieku, savukārt lielāks IKP ( iekšzemes kopprodukts).
Pēdējos desmit gados dzimstība samazinājusies, mirušo skaits ir krietni vairāk nekā piedzimušo skaits. Problēma ir tāda, ka Latvijā nenotiek normāla iedzīvotāju paaudžu nomaiņa.
Kursa darba mērķis ir izpētīt demogrāfisko situāciju Latvijā, it īpaši pievēršot uzmanību iedzīvotāju dabiskai un mehāniskai kustībai, dzimstībai un mirstībai.
1.Demogrāfijas vēsturiskā veidošanās.
Iedzīvotāju uzskaitei un pētīšanai ir sena vēsture. Ķīnā, Ēģiptē, Senajā Grieķijā jau 4. – 2. gadu tūkstotī p.m.ē. tika veiktas iedzīvotāju uzskaites. Senajā Romā cenzi – mūsdienu tautas skaitīšanas prototipi – notika regulāri ik pēc pieciem gadiem. Sengrieķu domātāji jau izvirzīja jautājumu par to, kāds iedzīvotāju skaits un tā sastāvs valsts attīstībai ir vispiemērotākais. Platona (428 – 347), Aristoteļa (384 – 322) un citu domātāju darbos aplūkotas atsevišķas demogrāfiskās problēmas, tajos ir norādes uz demogrāfisko procesu regulēšanas nepieciešamību. Romas impērijā imperatora Augusta valdīšanas laikā (27. g. pirms m.ē.-14.g.m.ē.) jau tika pieņemts speciāls likums, lai regulētu iedzīvotāju atražošanās procesu. …