Transporta nozare ietver dzelzceļa, autosatiksmes, jūrniecības un aviācijas apakšnozares, kā arī pasažieru pārvadājumu un tranzītpārvadājumu jomas. Transporta infrastruktūra nosaka valsts ekonomisko izaugsmi. Transporta un dzelzceļu sistēmai ir noteicošā loma Latvijas Iekšzemes kopproduktā.
Saskaņā ar likumos, Ministru kabineta noteikumos un Satiksmes ministrijas nolikumā noteikto, Satiksmes ministrija ir vadošā valsts pārvaldes iestāde transporta un sakaru nozarē, kas izstrādā nozari reglamentējošo tiesību aktu un politikas plānošanas dokumentu projektus, nodrošina politikas īstenošanu ministrijas padotībā esošajās valsts pārvaldes iestādēs un kapitālsabiedrībās, kurās tā ir kapitāla daļu turētāja.
Savā referātā apskatīšu dzelzceļa apakšnozares attīstību, tās tiesisko regulējumu Latvijas Republikā (turpmāk- LR), vairāk akcentējot dzelzceļa kravas pārvadājumus.
2. DZELZCEĻA PĀRVADĀJUMI, TO VISPĀRĪGS RAKSTUROJUMS
Vairāk kā gadsimtu dzelzceļš ir valsts varenības simbols, un ir valsts ekonomiskas stāvokļa rādītājs. Vajadzība attīstīt dzelzceļa tīklu bija saistīta ne tikai ar cilvēka darbību miera laikos, bet arī ar nepieciešamību katastrofu un starptautisko konfliktu gadījumos ātri pārvietot cilvēkus un materiālos resursus stratēģiski svarīgajos reģionos.
Viens no noteicošajiem faktoriem ir ekonomiski izdevīgā ģeogrāfiskā atrašanās vieta, kura ļauj Latvijas valstij ieņemt vadošo vietu tranzītpārvadājumu jomā. Šāda veida pārvadājumus Latvijā veic valsts akciju sabiedrība (turpmāk- VAS) ,,Latvijas dzelzceļš”, kas nodrošina tranzītkravu plūsmu caur Latvijas lielākajām ostām: Ventspili, Rīgu un Liepāju. Galvenokārt tiek pārvadātas bīstamās kravas – nafta un naftas produkti un beramās kravas - akmeņogles, minerālmēslojumi u.c. Latviju šķērso nozīmīgs Austrumu – Rietumu dzelzceļa koridors, kas nosaka dzelzceļa kravu apgrozījumu un starptautisko kravu plūsmu.…