1. SKOLĒNU UZTURA ORGANIZĀCIJA 6. – 9. KLASEI
Bērna audzināšana ir viens no visatbildīgākajiem, dažkārt arī gaužām grūts, taču cildens un priecīgs vecāku un arī pedagogu pienākums.
Zinot cilvēka organisma fizioloģijas pamatus, ir vieglāk izprast un organizēt bērna audzināšanas pasākumus, sekot bērna uzturam, to koriģējot.
Cilvēka organisma attīstība ir nepārtraukts process, kas turpinās ilgus gadus. Jāatceras, ka bērna organisms nav pieauguša cilvēka miniatūra kopija. Bērna un pieaugušā cilvēka audu uzbūve un dažādu orgānu darbība lielā mērā atšķiras.
Skolas vecuma bērniem turpinās gremošanas orgānu attīstība. Bērnam augot, mainās kuņģa forma un apjoms, samazinās zarnu trakta nosacītais garums un nosacītais aknu lielums, beidzas gremošanas trakta dziedzeru attīstība.
Augošajam bērna organismam nepieciešams pastāvīgi kompensēt enerģijas patēriņu un saņemt ar uzturu vielas, kas vajadzīgas orgānu un audu veidošanai.
Enerģijas patēriņa sadali bērnam raksturo mazāks enerģijas patēriņš kustībām, muskuļu darbībai un lielāks patēriņš augšanai un vielu nogulsnēšanai. Pareizi norisošai olbaltumvielu, ogļhidrātu, tauku un minerālvielu maiņai ir milzīga nozīme bērna organisma attīstībā un visu tā šūnu normālā darbībā. Nepietiekams olbaltumvielu daudzums vai to nepilnvērtība samazina organisma imunitāti un palielina augšanu.
…