Lielu ietekmi uz adaptācijas procesu, mācību kvalitāti un bērna personības izaugsmi atstāj vecāku, skolotāju un citu pieaugušo sadarbība bērna labā. Tāpēc autore raksturo skolas un ģimenes sadarbības būtību un lomu adaptācijas problēmu risināšanā.
Lai noskaidrotu konkrētus faktorus, kas varētu ietekmēt bērna adaptāciju visos adaptācijas periodos skolā, autore raksturo skolēnu adaptācijas procesa veicinošos un kavējošos faktorus gan no skolēna, gan izglītības vides, gan arī pedagogu un vecāku puses. Šajā nodaļā raksturotas arī pazīmes, kas liecina par neveiksmīgu bērna adaptācijas norisi.
Lai padziļinātu teorētisko atziņu objektivitāti un praktiski tās pārbaudītu, veikts pētījums Limbažu 1. vidusskolā, kas ietver gan 1., 5. un 10. klases skolēnu anketēšanu, gan klašu audzinātāju intervēšanu atbilstošās klašu grupās. Autore raksturojusi darba praktisko daļu- adaptācijas procesa izpēti Limbažu 1. vidusskolā un veikusi iegūto rezultātu analīzi.
Nobeigumā autore izdara secinājumus un veic kopsavilkumu par adaptācijas procesa ietekmi un mācību procesu skolā, kā arī vēlreiz min nozīmīgākās atšķirības adaptācijas procesā trīs dažādajos vecumposmos un raksturo teorijas saistību ar praktisko pētījuma daļu.
Līdz ar to, ka pētāmā problēma ir „Efektīva adaptācijas procesa veicināšana 1., 5. un 10. klasē”, autore izvirzīja:
Darba uzdevumus:
1)Raksturot adaptāciju un adaptācijas procesu, tā pedagoģiskos, sociāli psiholoģiskos un fizioloģiskos aspektus,
2)Izpētīt pirmās klases skolēnu adaptācijas specifiku,
3)Izpētīt piektās klases skolēnu adaptācijas specifiku,
4)Izpētīt desmitās klases skolēnu adaptācijas specifiku,
5)Noskaidrot skolas un ģimenes sadarbības lomu adaptācijas problēmu risināšanā,
6)Izpētīt adaptācijas procesu Limbažu 1. vidusskolā,
7)Izzināt skolēnu adaptācijas procesu veicinošos, kavējošos faktorus un pazīmes, kas liecina par neveiksmīgu adaptācijas procesu.…