Eiropas padome sastāv no nacionālo valstu vai to valdību vadītājiem un Eiropas Komisijas prezidenta. Tos asistē ārlietu ministri un pārējie komisijas locekļi. Gadījumos, kas Eiropas Padome risina jautājumus, kas saistīti ar ekonomisko sfēru, sēdēs tiek pieaicināti arī finanšu ministri. Eiropas Padomes priekšsēdētājs ir ES prezidējošās valsts vadītājs.
Šis Eiropas Padomes uzbūves modelis īpaši atšķiras no citām Eiropas Savienības institūcijām, jo tas ietver ļoti limitētu politisko figūru skaitu, kuru sēdes ir aizklātas.
EIROPAS PADOMES SADARBĪBA AR EIROPAS SAVIENĪBU
Eiropas padomei un Eiropas savienībai (ES) ir ilgas sadarbības tradīcijas, kas koncentrējas uz kopīgām vērtībām: cilvēktiesībām, demokrātiju un tiesiskumu. Abas iegūst no otras stiprajām pusēm un priekšrocībām, kompetencēm un ekspertiem, izvairoties no nevajadzīgas dublēšanās.
Kopš 2007. gada maija starp abām organizācijām ir parakstīts Sadarbības Memorands, kas nodrošina jaunas vadlīnijas sadarbībai. Tas apstiprina Eiropas Padomes kā cilvēktiesību, tiesiskuma un demokrātijas standartu noteicējas lomu Eiropā un nosaka nepieciešamību abām organizācijām saskaņot juridiskās normas cilvēktiesību un pamattiesību jomās un mudina Eiropas padomi un Eiropas Savienību nākotnē sadarboties vēl aktīvāk. Vairāk nekā 15 gadus Eiropas Padome un Eiropas Savienība ir īstenojusi neskaitāmus kopīgus projektus un veicinājušas cilvēktiesību un tiesiskuma ievērošanu, kā arī pievērsušās izglītības, jaunatnes un sociāliem jautājumiem Eiropā bez robežšķirtnēm.
…