Ekonomiskā teorija aplūko cilvēku vajadzības un mēģina noskaidrot, kā tās apmierināt, maksimāli izmantojot pieejamos ierobežotos resursus. Ekonomiskā teorija tiek iedalīta mikroekonomikā, kas dod zināšanas par individuālās saimniecības vienības rīcības motīviem. Makroekonomika savukārt izskaidro cēloņsakarības tautsaimniecības līmenī, parādot ekonomiskās sistēmas funkcionēšanu kopumā. Makroekonomikas galvenie mērķi ir:
vispārējs iedzīvotāju dzīves līmenis, ekonomiskā brīvība, drošība, vienlīdzība;
ekonomiskā izaugsme un efektīva darbošanās;
cenu stabilitāte un pilnīga nodarbinātība.1
Šie rādītāji ir galvenie arī ekonomiskajā politikā. Ekonomiskā teorija tiek izmantota, lai veidotu ekonomisko situāciju valstī. Ja visi rādītāji tiek izpildīti pozitīvi, veidojas ekonomiskā augšupeja, uzlabojas dzīves līmenis šajā valstī. Tiek noteikti galvenie ekonomiskie virzieni, kas ir savā starpā arī cieši saistīti.2
Latvija ir ceļā uz brīvā tirgus ekonomiku. Pārejas periods no vēl nesenās komandekonomikas ir diezgan grūts, tādēļ vēl ne visi ekonomiskie rādītāji ir tik iepriecinoši. Taču ir paveikts arī daudz kas labs un pat ļoti noderīgs, galvenokārt jau ārējās ekonomikas ietvaros, sakaru dibināšanā ar ārvalstīm, ārējā tirgus veidošanā. Šobrīd tie ir vieni no nozīmīgākajiem rādītājiem, lai Latvija integrētos Eiropas Savienībā.…