1. Noziedzības ietekme uz ekonomiku.
Katru dienu masu medijos izskan informācija par kārtējiem noziegumiem, daudzi no tiem tiek definēti kā ekonomiskie – tādi, kas nes zaudējumus valstij. Tieši vai netieši.
Tieši – kad noziegums skar valsts intereses un ir saistīts ar nodokļu nenomaksāšanu, ar kontrabandu, un netieši – kad nodarījums ir vērsts pret juridiskām vai fiziskām personām. Un protams, arī valsts darbinieku negodprātīga rīcība rada zaudējumus.
Galvenais iemesls, kādēļ vispār notiek ekonomiskie noziegumi ir divi:
1) Vēlme gūt naudu ar jebkuriem līdzekļiem;
2) Likumi un cilvēki, kas to pieļauj.
Nevar vainot tikai noziegumu darītājus, ir vērts arī papētīt likumus, un izanalizēt, kā šie likumi ierobežo vai pamudina uz šādu rīcību noziedzniekus.
Valsts un cilvēki ir savstarpēji saistīti, tādēļ ir svarīgi, lai valsts ekonomika attīstītos, savukārt ekonomiskie noziegumi samazinātos.
Liela loma ir arī policistu zemajam atalgojuma un citējot Ē. Jēkabsonu, - ka policisti labāk strādātu arī tad, ja viņi par darbu saņemtu vairāk un ka nedz sliktie darba apstākļi, zemās algas neattaisno nekā nedarīšanu un bezdarbību.
Analizējot noziedzīgās pasaules veiksmīgo iedzīvošanos var minēt sekojošus faktorus, kas to veicina,- tās ir nepilnības likumdošanā, attiecīgo valsts institūciju puses kontroles trūkums, labu speciālistu mazais skaits, kas varētu nodarboties ar šo noziegumu izmeklēšanu un uzņēmējdarbības dažādās organizatoriskās formas.
…