Kursa darbā izpētīju tēmu par Latvijas eksporta un importa attīstības dinamiku un lomu valsts ekonomikā. Sākumā var iepazīties ar importa un eksporta jēdzieniem un to preču veidiem. Attīstības dinamikā atspoguļoju laika posmu no 1992. gada līdz 2003. gadam, tas ir, kopā vienpadsmit gadus. Dati ir atspoguļoti gan tabulāri, gan vizuālam ieskatam – arī grafikā. Attīstību parādīju arī pa valstu grupām tajā pašā laika posmā (1992 – 2003.g.), atspoguļoju importa apjomu tūkstošos latu no ES un NVS valstīm, tāpat parādīju arī tos pašus datus par eksportu. Šos datus sniedzu gan tabulas veidā, gan arī vieglāk uztveramā veidā - grafikā.
Dziļāku ieskatu par ārējo tirdzniecību Latvijā sniedzu par pēdējiem diviem gadiem, tas ir, 2002. un 2003. gadu, par kuriem vairāk aprakstīju kā eksporta un importa apjoms izmainījies latos un procentos.
Svarīgi gan Latvijai, gan citām Baltijas valstīm iestājoties Eiropas Savienībā ir noslēgti vairāki brīvi tirdzniecības līgumi. Latvijai noslēgts arī Asociācijas līgums ar ES, kas ļauj veikt brīvu preču kustību valstī.
Kursa darbā apskatīju arī jautājumu par to kāda tad ir eksporta un importa loma valsts ekonomikā. Svarīgākais bez šaubām ir tas, ka tieši no bilances, - tās bilances, kas veidojas no eksporta un importa starpības, nosaka arī mūsu ikkatra cilvēka labklājību savā valstī.
Šodien Latvijā grūti atrast preci, kas nav ārzemju izcelsmes. Arī svešzemju pārtikas produkti vairs nav retums. Kādreizējais patriotiskais lozungs “Pērciet Latvijas preci” zaudējis savu nozīmi: pašmāju rūpnieciskais klāsts ir tik sarucis, ka nepieciešama speciālistu brigāde, kas vaiga sviedros meklēt meklētu kaut ko tādu pievilcīgu, kas ražots uz vietas, par ko būtu vērts atdot Latvijas nacionālo naudu.
No valsts viedokļa preču imports ir nepieciešamība pēc tādām precēm, kuras:
valstī neražo nemaz;
valstī ražo, bet nepietiekamos apjomos;
valstī vēl nepazīst, taču tehniskās revolūcijas apstākļos tās sāk ražot ārvalstīs un var importēt.
No saimnieciskā uzņēmuma viedokļa imports:
ir nepieciešams produkcijas ražošanai;
vajadzīgs pakalpojumu nozarēm;
ir izdevīgs biznesa darījums tirdzniecības organizācijām.…