Mūsdienās elektroapgādei ir liela nozīme. Elektroenerģiju ražo elektrostaciju ģeneratori, bet elektroenerģijas patērētāji atrodas dažādos attālumos no tās ražošanas vietām. Lai elektroenerģiju pārvadītu no ražošanas vietām līdz atsevišķiem patērētajiem, jāizveido racionālas elektroapgādes shēmas. Pieaugot elektroenerģijas patēriņam un nepieciešamībai pēc kvalitatīvas elektroenerģijas, elektroapgādes sistēmas izveido arvien sarežģītākas, ievies automatizāciju, veic elektroenerģijas ekonomijas pasākumus. Elektroapgādes sistēmai jānodrošina nepārtraukta enerģijas piegāde. Elektroenerģijas patērētāji atrodas rajonos ar atšķirīgiem energoresursiem, tāpēc elektroapgādes sistēmai jānodrošina enerģijas pārvade lielos attālumos. Elektriskie tikli apvieno apakšstacijas, izveidojot energosistēmas. Elektroenerģiju patērētājiem pievada centralizēti no energosistēmas, kas palielina patērētāju elektroapgādes drošību un ekonomisko efektivitāti.
Latvijas "Latvenergo" ir trīs hidroelektrostacijas (HES) un divas termoelektrocentrāles (TEC). Energosistēmas stacijās iebūvēto ģeneratoru kopējā jauda ir 2046 MW.
Latvijā elektroenerģijas sadali veic ar 330 kV, 110 kV, 20 kV, un 0.4 kV sprieguma tīkliem.
Transformatoru apakšstaciju novieto slodžu centrā vai tā tuvumā. 380 V sprieguma tīkla plānā iezīmē visus elektrificējamos objektus. Plānā izvēlas koordinātu sākumpunktu, novelk horizontālo un vertikālo asi tā, lai visi objekti atrastos koordinātu sistēmā (attēls 2.1)
Ja slodžu centrā nevar piekļūt ar transportu, tas atrodas sabiedriskā parkā, kāda nama pagalmā, vai kur citur, kur transformatoru apakšstacija var traucēt transporta kustību vai cilvēku saimnieciskās aktivitātes, tad transformatoru apakšstaciju būvē slodžu centra tuvumā.
Tā kā atrastais slodžu centrs atrodas mežā un tālu no ceļa, tad transformatoru apakšstaciju novietojam pie krustojuma (skatīt attēlu 2.2).…