-
Elektrotehnika un elektronika
1.Elektriskā ķēde un tās elementi.
Elektriskā ķēde ir elektrisku aparātu un ierīču jeb elektriskās ķēdes elementu savienojums noslēgtā kontūrā.
Elektriskās ķēdes pamatelementi ir elektriskās enerģijas avots (galvaniskais elements, termoelements, ģenerators u.c), elektriskās enerģijas patērētājs (kvēlspuldze, sildītājs, elektrodzinējs u.c.) un savienotāji vadi.
Elektriskā strāva ir lādētu daļiņu kustība.
Avotu raksturo elektrodzinējspēks (EDS). Avotā strāva plūst EDS virzienā. Kad avots kļūst par patērētāju (piem., uzlādē akumulatoru), tad strāvas virziens ir pretējs. Ideāls avots ir bez iekšējās pretestības (Ri).
Patērētāju raksturo ar pretestību. Spriegums – potenciālu starpība. Potenciāls – lauka padarītais darbs, ko lauka spēki padara, pārvietojot vienu vienību pozitīvu lādiņu no viena punkta uz bezgalību.
Strāva var pastāvēt tikai noslēgtā ķēdē.
Elektriska strāva ir lādētu daļiņu kustība (metālos – elektroni, šķidrumā, pusvadītājos – joni). Lādiņi kustas elektriska lauka iespaidā.
Elektriskais lauks rada pievienojot vadītājam spriegumu jeb sprieguma kritumu.
EDS var nomērīt. Strāva var pastāvēt tikai noslēgtā ķēdē , kur viņu nevar pārtraukt.
2.Elektriskās enerģijas avoti un to darba režīmi.
Avotu raksturo: elektrodzinējspēks (EDS, E) un iekšējā pretestība (Riekš).
Patērētāji tiek raksturoti ar to pretestību (mēra ). Oma mērvienība 1=1V/1A.
Elektriskajai ķēdei un tās elementiem ir raksturīgi nominālais, tukšgaitas, īsslēguma, saskaņotais un slodzes darba režīmi.
Nominālajā (normālajā) režīmā elektriskajā ķēdē ieslēgtie avoti un patērētāji atrodas tad, kad šo ķēdes elementu strāvas, spriegumi un jaudas atbilst tām vērtībām, kādām tos izgatavojušas rūpnīcas. Nominālais režīms atbilst optimālajiem darba apstākļiem, tādēļ iekārta šajā režīmā var darboties ilgi bez bojājumiem, turklāt tās darbība ir ļoti ekonomiska. Elektriskās enerģijas avotu un patērētāju nominālie elektriskie lielumi – nominālā strāva In, nominālais spriegums Un, nominālā jauda Pn.
Avota tukšgaitas režīmā ārējā ķēde ir pārtraukta, t.i., patērētāji ir atvienoti no avota. Tā kā pārtrauktas ārējās ķēdes pretestība praktiski ir bezgalīgi liela, tad ķēdes strāva I=0 un sprieguma kritums avotā Ir0=0. Tukšgaitas režīmā avota spaiļu spriegums U0 ir vienāds ar avota EDS: U=U0=E.…
Konspekts kas ietver šādas tēmas: elektriskās ķēdes, elektriskās mašīnas un elektronika. Atbildes uz dažādiem jautājumiem, kas attiecas uz šīm tēmām.Elektriskā ķēde un tās elementi. Elektriskās enerģijas avoti un to darba režīmi. Kirhofa likumi līdzstrāvas ķēdēs. Elektriskās ķēdes ar vienu enerģijas avotu aprēķins. Sazarotas līdzstrāvas ķēdes aprēķins, izmantojot Kirhofa likumus. Līdzstrāvas ķēdes jaudu bilance. Sinusoidāla strāva, to raksturojoši lielumi. Sinusoidālu strāvu, spriegumu attēlošana ar viļņu un vektoru diagrammām un aprakstīšana ar kompleksiem skaitļiem. Maiņstrāvas rezistīva rakstura ķēde, sakarība starp spriegumu un strāvu. Maiņstrāvas induktīva rakstura ķēde, sakarība starp spriegumu un strāvu. Maiņstrāvas kapacitīva rakstura ķēde, sakarība starp spriegumu un strāvu. Maiņstrāvas efektīvā un vidējā vērtības. RL elementu virknes slēgums maiņstrāvas ķēdē, spriegumu un pretestību trīsstūri. RC elementu virknes slēgums maiņstrāvas ķēdē, spriegumu un pretestību trīsstūri. RLC elementu virknes slēgums maiņstrāvas ķēdē, vektoru diagramma, pretestību trīsstūris. Elementu R un L paralēls slēgums maiņstrāvas ķēdē, strāvu trijstūris. Elementu R un C paralēls slēgums maiņstrāvas ķēdē, strāvu trijstūris. Elementu R, L un C paralēls slēgums maiņstrāvas ķēdē, strāvu rezonanse. Maiņstrāvas aktīva, reaktīva un pilnā jauda. Jaudu trijstūris. Jaudas koeficients, tā tehniski ekonomiskā nozīme. Maiņstrāvas aktīvas jaudas mērīšana. Vatmetra uzbūve. Jēdziens par pārējas procesiem, komutācijas likumi. Pārējas procesu klasiskā aprēķinu metode. Kondensatora C uzlādē caur rezistoru R. Induktīvas spoles (L un R) pieslēgšana līdzsprieguma avotam. Virkne ar spoli (R un L) savienota kondensatora pieslēgšana līdzsprieguma avotam. Trīsfāzu spriegumu sistēmas iegūšana. Trīsfāzu patērētāja zvaigznes slēgums, fāžu un līniju spriegumi. Trīsfāzu sistēmas neitrālais vads un tā nozīme. Trīsfāzu patērētāja trīsstūra slēgums. Fāžu un līniju strāvas. Vienfāzes transformatora uzbūve un darbības princips. Jaudas zudumi transformatorā un tā lietderības koeficients. Transformatora ārējā raksturlīkne. Trīsfāžu asinhronā dzinēja uzbūve. Asinhronā dzinēja darbības princips. Pusvadītāju materiāli. p-n pāreja un tās voltampēru raksturlīkne. Pusvadītāju diode un stabilitrons. Parametriskā sprieguma stabilizatora darbības princips. Lauktranzistors. Bipolārais tranzistors: uzbūve, darbības princips.Bipolārā tranzistora slēguma shēmas. Bipolārā tranzistora darba režīmi. Kopemitera shēmā ieslēgtā bipolārā tranzistora izejas raksturlīknes. Vienfāzes taisngrieži. Trīsfāzes taisngrieži.
- Elektriskie mērījumi
- Elektrotehnika un elektronika
- Vaicājumu realizācija, izmantojot c# valodu
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!IT, telekomunikācijas un elektronikas nozares attīstība
Реферат для университета28
Оцененный! -
Darba vadīšanas sistēma AS "XXX" elektronikas iecirknī
Реферат для университета6
-
Smart House – gudrā māja
Реферат для университета21
-
Šķiedru optikas pārraides sistēmu projektēšana un ekspluatācija
Реферат для университета4
-
Šķiedru optikas pārraides sistēmu projektēšana un ekspluatācija
Реферат для университета6