Terapija
Pilnīga izārstēšanās nav iespējama, terapijas taktika tiek izvēlēta atkarībā no simptomu smaguma un sievietes vēlmes pēc grūtniecības.
Nogaidīšanas tehnika – izmantojama, ja nav klīnisko simptomu vai neliels diskomforts, vai minimāli simptomi. Nav pierādījumu, ka ārstējot asimptomātisku endometriozi, iespējams novērst vai uzlabot klīniskos simptomus nākotnē.
Pretsāpju terapija – hronisku iegurņa sāpju vai dismenorejas gadījumā, neatkarīgi no sāpēm. Lieto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus, visbiežāk tab. ibuprofeni 400-800mg dienā, ketoprofeni 50-100mg dienā. Labākam rezultātam kombinē ar perorāliem kontracepcijas līdzekļiem.
Hormonālā terapija – mērķis pārtraukt endometroīdo audu ciklisku stimulāciju un asiņošanu. Izmanto kombinētu estrogēnu un progesterona terapiju (KOK) vismaz 6-12 mēnešus. Tomēr KOK nespēj atvieglot sāpes. Progestīnu terapija – medroksiprogesterona acetātu 10-30mg dienā vismaz 6 mēnešus izmanto hronisku sāpju kupēšanai. Intrauterīnā progestīnu sistēma ar levonorgestrelu, piemēram Mirena ©, pierādījusi efektivitāti, to lietojot vismaz 6 mēnešus.
Iespējama arī Gonadotropīnu atbrīvojošā hormona agonistu, aromatāžu inhibitoru lietošana.
…