7. ENERĢIJAS PATĒRIŅA VADĪBAS PROGRAMMAS IZSTRĀDE
Vislētākā, bet visgrūtāk kontrolējamā iespēja elektroenerģijas patēriņa samazināšanai ir cilvēku uzvedības maiņa. Tā ir ne tikai „izej no telpas - izslēdz gaismu” ieraduma ieviešana, cilvēkiem ir jāsaprot, ka nav jēgas lieki tērēt elektroenerģiju, jo tā tikai rodas enerģijas zudumi, bet rodas CO2 emisijas un lieki tērēta nauda. Tam visam ir jāmāca no pašas bērnības. Tāpēc vislabākā šīs funkcijas izpildība skolā sākas ar bērnudārzu un sākumskolu. Bērniem ir jāievieš lekcijas par energoefektivitāti. Tie var būt sacensību pasākumi, vērsti uz mazāku elektroenerģiju patērēšanas stundu skaita.
Vecākiem bērniem un skolotājiem ir jāatceras, ka tādām ierīcēm kā dators, ir gaidīšanas režīms. No cilvēku puses šī režīma ieslēgšana neprasa piepūļu, bet patēriņa ziņā ir laba iespēja ekonomēt elektrību.
Ja runāt par cita līmeņa ekonomēšanas spējas, ir jādomā par investīcijām. Kā es lasīju vienā no tekstiem ScienceDirect, pašvaldībām ir ierobežots finansējums, tāpat arī skolām. Ir jānovērtē iespējas piedalīties energoefektivitātes programmās un pašu skolu finansējuma pārskats.
Piemēram, ja skolā pamainīt visas luminiscences spuldzes (306 sp.) uz jaunajām 9W LED spuldzēm, ieguldījumi būs 4559,4 €.
…