IEVADS
Attīstītājās Rietumeiropas valstīs ir populārs teiciens par to, ka no divām lietām nevar izvairīties – no nodokļiem un no nāves. Latvijā diemžēl tiek uzskatīts, ka izvairīties nevar tikai no nāves.
Ēnu ekonomika sastopama visās pasaules valstīs, pat tādās, kas pieskaitāmas pie augsti attīstītām. Tā ir pastāvējusi un pastāvēs vienmēr, jo vienmēr būs cilvēki un institūti, kam vai nu pastāvošie noteikumi ir par grūtiem, lai tiem pakļautos, vai savukārt tas ir izdzīvošanas jautājums. Tas var būt arī azarts apiet esošo sistēmu. Iemesls vienmēr atradīsies, lai kāds tas arī nebūtu.
Zinātniskajiem ēnu ekonomikas pētījumiem ir vismaz trīsdesmit gadu ilga vēsture, tomēr joprojām trūkst vienotas pieejas termina „ēnu ekonomika” lietojumā, un, pats galvenais, ir diskutabli jautājumi par ēnu ekonomikas sekām un iespējamām politikām tās ierobežošanai. Viens no iemesliem, kāpēc ēnu ekonomikas efekti ir maz pētīti, ir sistemātiski un pēc vienas metodoloģijas vāktas informācijas trūkums par ēnu ekonomikas apjomu atsevišķas valsts ekonomikā.
Kursa darba mērķis ir izpētīt ēnu ekonomiku un to, kā tā ietekme uz Latvijas tautsaimniecību.
Lai sasniegtu šo mērķi, ir jāveic sekojošie uzdevumi:
Izprast ēnu ekonomikas jēdzienu, struktūru;
Noskaidrot, kādi faktori veicina ēnu ekonomikas attīstību;
Noteikt kādu līmeņi ēnu ekonomika sasniedz Latvijā ;
noskaidrot, kā ēnu ekonomika ietekme Latvijas tautsaimniecību.
1. ĒNU EKONOMIKAS RAKSTUROJUMS.
Ikdienā arvien retāk, tomēr būsiet pamanījuši, ka ne vienmēr un ne visur pārdevējs par pirkumu izsniedz Jums čeku. Tātad, Jūsu pirkums netiek reģistrēts kases aparātā. Arī laikrakstos lasām par atklātām nelegālām alkoholisko dzērienu ražotnēm un pārkāpumiem algotā darbaspēka izmantošanā. Ko raksturo visas šīs situācijas? Pirmkārt, netiek uzrādīti no šīm darbībām gūtie ieņēmumi un tātad aprēķināti un iekasēti nodokļi. Nodokļu maksāšana, no pirmā acu uzmetiena indivīdam liekas neizdevīga un nepopulāra. Bet tieši nodokļi ir galvenais valsts pastāvēšanas ekonomiskais pamats. Izmantojot ienākumus no nodokļiem un nodevām, valstij rodas iespēja attīstīties un uzlabot dzīves apstākļus iedzīvotājiem.…